Tak wynika z [b]wyroku Sądu Najwyższego (sygn. II CSK 367/08)[/b].
Dotyczy on sprawy wniesionej przez małżonków Wacławę i Remiliusza D. Państwo D. w 1990 r. po czterech latach budowy wprowadzili się do domu jednorodzinnego położonego w sąsiedztwie wojskowego lotniska Poznań-Krzesiny. Lotnisko to istnieje od II wojny światowej, a od lat 60. ubiegłego wieku startują tam i lądują samoloty odrzutowe. Od 2006 r. są to również samoloty F-16.
[srodtytul]Obszar ograniczonego użytkowania[/srodtytul]
W 2004 r. rozporządzeniem wydanym na podstawie art. 135 ust. 2 ustawy z 2001 r. – Prawo ochrony środowiska w ówczesnym brzmieniu wojewoda ustanowił, ze względu na przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu, obszar ograniczonego użytkowania podzielony na pięć stref: od A (uciążliwość najmniejsza) do E (największa). Określił w nim ograniczenia w zakresie przeznaczenia terenu, wymagania techniczne dotyczące budynków i sposób korzystania z budynków.
Nieruchomość małżonków D. znalazła się w strefie D, w której obowiązuje zakaz wznoszenia m.in. budynków mieszkalnych i przeznaczonych na długotrwały pobyt ludzi. Dla istniejących budynków przewidziano zapewnienie właściwego klimatu akustycznego dzięki zastosowaniu przegród technicznych.