Reklama
Rozwiń

Korekta zeznań pod znakiem zapytania

Wniosek o abolicję nie przewiduje możliwości odliczenia składek zdrowotnych zapłaconych za granicą. Ci, którzy czekają na decyzję fiskusa, muszą więc jak najszybciej zażądać od urzędu skarbowego ich uwzględnienia

Publikacja: 04.05.2009 07:46

Korekta zeznań pod znakiem zapytania

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

W piśmie do urzędu skarbowego muszą jednak powołać się na [b]wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 23 kwietnia 2009 r. w sprawie Rüfflera (sygn. C-544/07)[/b]. Trybunał uznał w nim, że brak możliwości odliczenia w Polsce składek zdrowotnych zapłaconych w innym kraju UE ogranicza swobodę przemieszczania się i pobytu. Nie ma jednak żadnej gwarancji, że urząd skarbowy zechce pozytywnie rozpatrzyć takie dodatkowe pismo podatnika – ostrzegają eksperci prawa podatkowego.

[srodtytul]Wniosek bez odliczenia[/srodtytul]

Kłopot polega na tym, że wniosek o umorzenie zaległości podatkowej oraz o zwrot podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT-AZ), opracowany na podstawie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=279392]ustawy abolicyjnej (DzU z 2008 r. nr 143, poz. 894)[/link], nie przewiduje odliczenia składek zapłaconych za granicą. W efekcie osoby, które 6 lutego 2009 r. złożyły ostatnie wnioski o abolicję, by rozliczyć dochody zagraniczne uzyskane w poprzednich latach według korzystniejszej metody unikania podwójnego opodatkowania (tzw. metody wyłączenia z progresją) i uzyskać zwrot podatku dochodowego, nie mogły w nich odliczyć tych składek.

Niestety, nie ma jasności co do tego, czy mogą to zrobić także po wyroku Trybunału w Luksemburgu.

[srodtytul]Mętna procedura[/srodtytul]

Aby skorzystać z abolicji, podatnik musi wystąpić z wnioskiem. Po jego rozpatrzeniu urząd skarbowy wydaje decyzję. I tu zaczynają się problemy. Nie ma bowiem pełnej jasności, czy przewidziana w ustawie procedura jest postępowaniem podatkowym, o którym mówią przepisy ordynacji podatkowej, czy też nie. Zdania ekspertów na ten temat są podzielone. Jeśli uznać, że bliżej niesprecyzowana w ustawie abolicyjnej procedura rozpatrywania wniosku i wydawania decyzji jest jednak postępowaniem podatkowym, to już samo jego prowadzenie – w myśl art. 81b § 1 pkt 1 ordynacji – wyłącza prawo do skorygowania deklaracji podatkowych za lata poprzednie o kwoty składek zdrowotnych zapłaconych za granicą, a nieodliczonych. W trakcie tego postępowania prawo do korekty ulega bowiem zawieszeniu.

Michał Grzybowski, doradca podatkowy w firmie Ernst & Young, wskazuje natomiast, że procedura składania wniosków abolicyjnych przewiduje korektę wniosku abolicyjnego i nakazuje stosować do niego przepisy art. 167 ordynacji. Przez korektę w tym wypadku należy więc rozumieć rozszerzenie żądania lub zgłoszenie nowego. A skoro tak, to dopóki urząd skarbowy nie wydał decyzji, podatnik może skorygować zeznania za lata poprzednie poprzez rozszerzenie żądania, czyli odliczenie składek zdrowotnych zapłaconych w innym kraju członkowskim, które nie zostały tam odliczone.

[srodtytul]Bez litości[/srodtytul]

O tym, że skorzystanie z abolicji nie oznacza uniknięcia podatku, przekonał się nasz czytelnik, który w związku z ustawą abolicyjną złożył do urzędu skarbowego wnioski o umorzenie/zwrot podatku z tytułu dochodów uzyskanych za granicą w latach 2004 – 2006.

– Ponieważ wcześniej nie wiedziałem o konieczności zaliczenia do podstawy opodatkowania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne wnoszonych do zagranicznych instytucji, tj. w kraju, w którym świadczyłem pracę, i w związku z tym w zeznaniach podatkowych za te lata zaniżałem o te składki przychody, to przy okazji ustawy abolicyjnej włączyłem te składki do przychodu, wypełniając stosowne formularze podatkowe – tłumaczy.

Jakież było zdziwienie czytelnika, gdy urząd naliczył mu podatek metodą przewidzianą w ustawie i poinformował, że będzie musiał uiścić różnicę w podatku razem z odsetkami za zwłokę.

– Podatnik liczył zapewne, że urząd skarbowy umorzy mu podatek z tego tytułu i nikt nie będzie go ścigał. Pytanie więc, czy w świetle ustawy abolicyjnej organ podatkowy ma prawo kwestionować dokumenty złożone z wnioskiem i czy musi sugerować się pierwotnymi zeznaniami za lata poprzednie. Moim zdaniem, dopóki nie ma decyzji, podatnik ma możliwość złożenia korekty zeznania podatkowego z powołaniem się na nowe okoliczności, czyli wyrok ETS – podkreśla Piotr Chmieliński, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Będzie to o tyle łatwiejsze, że wielu podatników, którzy złożyli wnioski najpóźniej 6 lutego (czyli w sześć miesięcy od wejścia w życie ustawy abolicyjnej), do dzisiejszego dnia nie otrzymało decyzji fiskusa. Ten na jej wydanie ma bowiem sześć miesięcy. Nietrudno więc wyliczyć, że niektórzy otrzymają decyzje w swojej sprawie nawet 6 sierpnia.

[ramka][b]Komentuje Anna Misiak, doradca podatkowy w MDDP[/b]

Osoby, które złożyły wnioski o abolicję wraz z zeznaniem podatkowym lub korektą zeznania, a nie otrzymały jeszcze decyzji, powinny rozważyć ponowną korektę. W korygowanym zeznaniu mogłyby wykazać nieodliczone dotąd składki zapłacone za granicą. Mogą także dołączyć do zeznania dodatkowe pismo do urzędu skarbowego z wyjaśnieniem przyczyn dokonania korekty. Jeżeli urząd skarbowy wyda decyzję nieuwzględniającą żądania, podatnikowi pozostanie odwołać się od tej decyzji ze wskazaniem na wyrok ETS. O tym, jaka będzie praktyka organów, przekonamy się już wkrótce. Niewykluczone, że niektóre sprawy znajdą swój finał przed sądem administracyjnym.[/ramka]

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: [link=mailto:g.lesniak@rp.pl]g.lesniak@rp.pl[/link][/i]

W piśmie do urzędu skarbowego muszą jednak powołać się na [b]wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 23 kwietnia 2009 r. w sprawie Rüfflera (sygn. C-544/07)[/b]. Trybunał uznał w nim, że brak możliwości odliczenia w Polsce składek zdrowotnych zapłaconych w innym kraju UE ogranicza swobodę przemieszczania się i pobytu. Nie ma jednak żadnej gwarancji, że urząd skarbowy zechce pozytywnie rozpatrzyć takie dodatkowe pismo podatnika – ostrzegają eksperci prawa podatkowego.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono