[b]Tak orzekł WSA w Lublinie 27 lutego 2009 r. (I SA/Lu 18/09).[/b]
Spółka będąca właścicielem linii energetycznej zwróciła się do organów podatkowych z prośbą o odpowiedź‚ czy nakłady poczynione przez inwestora w związku z przebudową odcinka sieci energetycznej należącej do spółki (usunięcie tzw. kolizji energetycznej) powiększają jej przychód i czy zwiększają wartość linii energetycznej. Zdaniem spółki nakłady te nie zwiększają wartości linii.
Organ podatkowy w interpretacji indywidualnej stwierdził‚ że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT nakłady czynione na rzecz innej spółki zwiększają wartość linii i tym samym powstanie u niej przychód. Spółka nie zgodziła się z tym stanowiskiem i wniosła skargę do WSA‚ zarzucając organowi błędną wykładnię ustawy o CIT‚ a także doręczenie decyzji po upływie ustawowego terminu na jej wydanie.
Sąd oddalił skargę. Podzielił stanowisko organu podatkowego i podkreślił‚ że inwestor ponosząc nakłady, musiał wcześniej uzyskać zgodę spółki‚ skoro prace wykonywane były na linii energetycznej będącej jej własnością. Nakłady nieodpłatnie przekazane spółce na własność powiększają wartość linii energetycznej i w świetle art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT są przychodem spółki.
Ponadto WSA stwierdził‚ że jeśli ostatni dzień trzymiesięcznego terminu na wydanie interpretacji upływa w dzień wolny od pracy‚ interpretację można skutecznie doręczyć pierwszego dnia następującego po dniu (dniach) wolnym‚ zgodnie z art.12 § 5 ordynacji podatkowej.