Reklama
Rozwiń

Dopłata do spółki nie jest wydatkiem na objęcie udziałów

Koszt uzyskania przychodu może stanowić tylko wydatek na objęcie lub nabycie udziałów. Tymczasem udziały funkcjonują niezależnie od dopłaty. Wniesione dopłaty nie mają zatem związku z uzyskanym przychodem

Publikacja: 08.05.2009 07:00

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 5 marca 2009 r., I SA/Go 950/08[/b]

[srodtytul] Jaki był problem[/srodtytul]

Podatnik wystąpił o udzielenie interpretacji podatkowej. Twierdził, że był jednym z udziałowców spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wraz z pozostałymi udziałowcami zawarł z inną spółką kapitałową warunkową umowę sprzedaży posiadanych przez siebie udziałów. Potem razem z pozostałymi udziałowcy podjęli uchwałę o wniesieniu dopłat do spółki. Pytał, czy przelana przez niego na rachunek spółki tytułem dopłaty kwota stanowi koszt uzyskania przychodu?

Jego zdaniem dopłata ta będzie kosztem. Innego zdania była jednak izba skarbowa. Podatnik złożył zatem skargę do WSA.

[srodtytul] Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd jednak skargę oddalił. Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodu są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy. Z przepisu tego wynika, że kosztami uzyskania przychodu są tylko takie wydatki, które zostały poniesione w celu uzyskania przychodu. Negatywne wyliczenie kosztów, które zostały wskazane w art. 23 ustawy nie może być rozumiane w ten sposób, że wydatek niewskazany w tym przepisie staje się niejako automatycznie kosztem uzyskania przychodów. Do uznania bowiem wydatku za koszt uzyskania przychodów niezbędne jest wykazanie, że określony wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów.

Organ podatkowy prawidłowo wskazał, że [b]wydatek poniesiony przez podatnika na dopłaty nie może być uznany za koszt uzyskania przychodu[/b]. Wniosek taki został przez organ podatkowy wyprowadzony w sposób prawidłowy na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz kodeksu spółek handlowych.

Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów.

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych.

Dopiero zatem z chwilą sprzedaży (odpłatnego zbycia) udziałów lub akcji uzyskany przychód pomniejsza się o wszystkie koszty warunkujące ich nabycie.

W związku z tym organ podatkowy wyprowadził wniosek, że [b]kosztami uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będą poniesione przez podatnika udokumentowane wydatki związane z nabyciem (objęciem) udziałów[/b].

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 5 marca 2009 r., I SA/Go 950/08[/b]

[srodtytul] Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono