Sąd jednak skargę oddalił. Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodu są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy. Z przepisu tego wynika, że kosztami uzyskania przychodu są tylko takie wydatki, które zostały poniesione w celu uzyskania przychodu. Negatywne wyliczenie kosztów, które zostały wskazane w art. 23 ustawy nie może być rozumiane w ten sposób, że wydatek niewskazany w tym przepisie staje się niejako automatycznie kosztem uzyskania przychodów. Do uznania bowiem wydatku za koszt uzyskania przychodów niezbędne jest wykazanie, że określony wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów.
Organ podatkowy prawidłowo wskazał, że [b]wydatek poniesiony przez podatnika na dopłaty nie może być uznany za koszt uzyskania przychodu[/b]. Wniosek taki został przez organ podatkowy wyprowadzony w sposób prawidłowy na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz kodeksu spółek handlowych.
Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów.
Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych.
Dopiero zatem z chwilą sprzedaży (odpłatnego zbycia) udziałów lub akcji uzyskany przychód pomniejsza się o wszystkie koszty warunkujące ich nabycie.
W związku z tym organ podatkowy wyprowadził wniosek, że [b]kosztami uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będą poniesione przez podatnika udokumentowane wydatki związane z nabyciem (objęciem) udziałów[/b].