Takie stanowisko zajął [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 28 maja 2009 r., III SA/Wa 216/09[/b].
[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]
Podatniczka zwróciła się do naczelnika urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia VAT z tytułu przywozu z innego państwa członkowskiego samochodu (formularz VAT-24).
Naczelnik jednak odmówił. Uznał kupiony samochód za nowy środek transportu (bo przejechał nie więcej niż 6000 km oraz od momentu dopuszczenia pojazdu do użytku upłynęło mniej niż sześć miesięcy). Stwierdził, że doszło do wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu, która to czynność podlega opodatkowaniu VAT. Nie ma więc możliwości wydania zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku zapłaty tego podatku.
Podatniczka złożyła zażalenie. Twierdziła, że dwukrotnie uiściła VAT od sprowadzonego pojazdu – z tytułu importu w Niemczech oraz w Polsce z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu. Nie widzi możliwości ubiegania się o zwrot podatku od importu w Niemczech jako wymagalnego w miejscu importu. Ponadto stwierdziła, że proces rejestracji i transportu pojazdu z Niemiec do Polski nie był odpłatnym nabyciem wewnątrzspólnotowym, gdyż pojazd został kupiony na cele prywatne, jako transakcja okazjonalna, niezwiązana z działalnością gospodarczą. Izba skarbowa utrzymała jednak postanowienie w mocy. Podatniczka złożyła więc skargę do sądu.