Nie można udostępniać prywatnych dokumentów uczestników konkursów

CV i listy motywacyjne kandydatów na stanowiska urzędnicze nie są informacją publiczną - stwierdził NSA

Publikacja: 20.08.2009 07:44

Nie można udostępniać prywatnych dokumentów uczestników konkursów

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Artykuł 11 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=24DAB6AA06C345768DCB28984CEBDFDE?id=292862]ustawy z 2008 r. o pracownikach samorządowych[/link] stanowi, że nabór kandydatów na wolne, w tym kierownicze stanowiska urzędnicze, jest otwarty i konkurencyjny.

– Często, zwłaszcza w mniejszych gminach, są to jednak konkursy tylko z nazwy, ponieważ tak naprawdę kandydat jest już wcześniej wybrany – mówi Piotr Brzozowski, prawnik z Miłomłyna w woj. warmińskomazurskim, który chciał sprawdzić jak działają przepisy o konkursach.

Gdy zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych, burmistrz Miasta i Gminy Miłomłyn ogłosił o naborze kandydatów na stanowisko sekretarza miasta i gminy, P. Brzozowski zwrócił się o udostępnienie CV, listów motywacyjnych oraz kserokopii dokumentów, potwierdzających wykształcenie, staż pracy i kwalifikacje trzech kandydatów, którzy się zgłosili do konkursu.

Obywatele powinni mieć prawo do poznania wszystkich walorów kandydatów, i wtedy ocenić, czy dany kandydat był rzeczywiście najlepszy i właściwy na to stanowisko. A więc czy rzeczywiście konkurs przebiegał jak należy, czy był tylko formalną przykrywką – mówi P. Brzozowski.

Burmistrz odpowiedział, że wniosek nie dotyczy informacji publicznej, a WSA w Olsztynie oddalił skargę Piotra Brzozowskiego. Stwierdził, że można się domagać udostępnienia dokumentów konkursowych, ale tylko takich, które zawierają informację publiczną. Informacje w dokumentach kandydatów mają charakter mieszany. Zgodnie z art. 13 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych, część z nich, w zakresie objętym wymaganiami, związanymi ze stanowiskiem określonym w ogłoszeniu o naborze (w tym konkursie: wyższe wykształcenie, 5 letni staż pracy, doświadczenie zawodowe na stanowiskach urzędniczych) ma charakter informacji publicznej. W żądanych dokumentach z pewnością znajdują się jednak informacje, których nie sposób uznać za informację publiczną. Np. zainteresowania kandydata, miejsce zamieszkania, stan cywilny, dane poprzedniego pracodawcy, końcowa ocena na dyplomie itp. CV i list motywacyjny są dokumentami prywatnymi kandydatów i nie mogą być w całości udostępnione. Można natomiast żądać informacji publicznej, która wynika z tych dokumentów.

W skardze kasacyjnej P. Brzozowski zarzucił, iż olsztyński WSA błędnie przyjął, że CV i list motywacyjny nie stanowią informacji publicznej w zakresie określonym w ogłoszeniu o naborze. Art. 13 ust. 4 należy wykładać w ten sposób, że wszelkie wymagane w konkursie dokumenty, złożone przez kandydatów, w zakresie objętym wymaganiami określonymi w ogłoszeniu o naborze, stanowią informację publiczną, bez względu na to, że taki dokument może zawierać także inne dane. Można wtedy zrobić wyciąg z dokumentów lub wykreślić dane chronione.

[b]Naczelny Sąd Administracyjny nie podzielił tych zarzutów i oddalił skargę kasacyjną (sygn. I OSK 683/09)[/b]. Informacją publiczną były tu dane, dotyczące stażu, wykształcenia, zajmowanych stanowisk, jednym słowem wszystkiego, co burmistrz uznał za niezbędne w konkursie.

- [b]Dokumenty prywatne, takie jak CV czy list motywacyjny, choć mogą zawierać informację publiczną, w całości nią nie są[/b] – powiedziała sędzia Irena Kamińska. - [b]Ale gdyby wniosek został inaczej sformułowany, można by wybrać z dokumentów informacje wskazane w art. 13 ust. 4 i odmówić chronionych.[/b]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem