Trwały zarządca nie zapłaci za obiekt

Podatek od nieruchomości odprowadza podmiot rzeczywiście nią władający i czerpiący z niej korzyści

Aktualizacja: 01.02.2010 03:40 Publikacja: 01.02.2010 02:00

Trwały zarządca nie zapłaci za obiekt

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Red

[b]Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 14 stycznia 2010 r. (III SA/Wa 1406/09).[/b]

Podatnik zwrócił się do prezydenta miasta z wnioskiem o interpretację indywidualną. Wskazał, że jest podlegającą Ministerstwu Sportu i Turystyki jednostką świadczącą usługi na rzecz szkolenia sportowego. W ramach wykonywania swoich zadań został ustanowiony trwałym zarządcą nieruchomości przeznaczonej pod budowę obiektu sportowego.

Następnie, na podstawie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1B79EE175D356B11AF2521DF82CA2068?id=238763]ustawy o Euro 2012[/link], w celu budowy obiektu sportowego utworzona została instytucja, z którą podatnik – trwały zarządca – podpisał protokół z wydania powyższej nieruchomości. Od tego czasu dysponuje nią wyłącznie wskazana instytucja. Podatnikowi odmówiono możliwości korzystania z jakiejkolwiek części gruntów i budynków.

Podatnik podniósł, że instytucja stała się posiadaczem nieruchomości, więc powinna być podmiotem zobowiązanym podatkowo z tego tytułu.

W interpretacji nie zgodzono się z tym stanowiskiem. Organ stwierdził, że obowiązek podatkowy leży po stronie podatnika, bo nieruchomość została mu wydana w trwały zarząd. W tej sytuacji nie można uznać, że instytucja jest posiadaczem, nawet jeśli odmawia podatnikowi korzystania z nieruchomości.

Podatnik wniósł skargę do WSA w Warszawie, podnosząc, że art. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B927A3F16998B4FFC6CC8E3BA3289536?id=182297]ustawy o podatkach i opłatach lokalnych [/link]nie wyklucza możliwości obciążenia podatkiem innego podmiotu niż trwały zarządca danej nieruchomości.

Sąd uchylił interpretację. Stwierdził, że w świetle ustawy o Euro 2012 oraz protokołu wydania nieruchomości jednoznaczne jest, że posiadaczem jest instytucja. Istotą natomiast art. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jest nałożenie obowiązku w podatku od nieruchomości na podmiot rzeczywiście nią władający i czerpiący korzyści.

Stąd podmiotem zobowiązanym podatkowo w odniesieniu do obiektu sportowego jest posiadacz, a nie trwały zarządca.

[i] Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Komentuje Anna Minkner, starszy konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Katowicach):[/b]

Orzeczenie WSA zasługuje na pozytywną ocenę. Meritum sporu między podatnikiem a prezydentem miasta była interpretacja art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Stanowi on, że podatnikami podatku od nieruchomości są m.in. osoby prawne, będące posiadaczami nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem lub z innego tytułu prawnego (a nawet bez tytułu prawnego).

Przepis ten zatem odnosi się do tzw. posiadacza zależnego.

Kodeks cywilny definiuje posiadacza zależnego, wskazując, że jest nim użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad rzeczą cudzą.

W sytuacji gdy podatnik będący trwałym zarządcą nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa wydał ją instytucji na podstawie ustawy o Euro 2012 i protokołu wydania, należy się całkowicie zgodzić ze stanowiskiem sądu, że utracił z tą chwilą status posiadacza nieruchomości.

Takim posiadaczem zależnym stała się bowiem wskazana instytucja, która wskutek wydania jej nieruchomości uzyskała nad nią faktyczne władztwo.

W konsekwencji obowiązek z tytułu podatku od nieruchomości prawidłowo został przeniesiony z trwałego zarządcy na posiadacza zależnego. Warto jednak podkreślić, że zasady takie obowiązują wyłącznie w przypadku nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.[/ramka]

Prawo w Polsce
Ping-pong pomiędzy Domańskim a PKW. Czy sprawę pieniędzy dla PiS rozstrzygnie sąd?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?