Nie chcesz odpowiadać za zaległości, udowodnij, że nie musisz

Organ podatkowy ma obowiązek wykazania m.in. bezskuteczności egzekucji przeciwko spółce. To, że istniały przesłanki uwalniające od odpowiedzialności wykazuje zaś członek zarządu spółki

Aktualizacja: 25.02.2010 03:24 Publikacja: 25.02.2010 02:00

Nie chcesz odpowiadać za zaległości, udowodnij, że nie musisz

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

[b]Tak postanowił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 18 lutego 2010 r., (II FSK 1499/08).[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Organy podatkowe orzekły o odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe spółki z o.o. na podstawie art. 116 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?n=1&id=176376&wid=328885]ordynacji podatkowej[/link].

Stwierdziły, że zobowiązanie spółki z tytułu pobranego i nieodprowadzonego podatku dochodowego od osób fizycznych za luty 2001 r. powstało w okresie, w którym strona pełniła obowiązki członka zarządu, a egzekucja wobec spółki z powodu jej bezskuteczności została umorzona.

Wniosek o ogłoszenie upadłości spółki nie został złożony w odpowiednim czasie. Zdaniem organów podatkowych skarżący objął funkcję członka zarządu już w czasie, gdy spółka była niewypłacalna, a zatem winien niezwłocznie po rozpoczęciu sprawowania swojej funkcji i po zaznajomieniu się z sytuacją finansową podjąć działania wymagane przepisami o postępowaniu upadłościowym i układowym.

Podatnik złożył skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a gdy ta nie odniosła skutku – do NSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA skargę oddalił. Podobnie NSA. Sąd przypomniał, że w myśl obowiązujących w tym czasie przepisów odpowiedzialność osób trzecich za zaległości podatkowe ma miejsce w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania podatkowego przez podatnika lub jego następcę prawnego i ma charakter akcesoryjny i subsydiarny.

Treść art. 116 § 1 ordynacji podatkowej nakłada na organ podatkowy obowiązek wykazania jedynie na okoliczności pełnienia obowiązków członka zarządu w czasie powstania zobowiązania podatkowego, które przekształciło się w dochodzoną zaległość podatkową spółki oraz bezskuteczność egzekucji przeciwko spółce. Ciężar udowodnienia którejkolwiek przesłanki uwalniającej od odpowiedzialności obciąża członka zarządu.

[b]Okolicznością uwalniającą od odpowiedzialności za zaległości spółki jest zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości we właściwym czasie.[/b] Ustalenie, czy wniosek o ogłoszenie upadłości spółki został zgłoszony w odpowiednim czasie, wymaga uwzględnienia przepisów regulujących podstawy oraz terminy do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy obowiązującego wówczas prawa upadłościowego.

[b]Właściwym momentem do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki jest okres dwóch tygodni od dnia, w którym majątek spółki nie wystarcza do zaspokojenia długów, chyba że wcześniej zaistniał obowiązek zgłoszenia wniosku wobec zaprzestania płacenia długów spółki. Dochowanie tego terminu zapewnia ochronę zagrożonych interesów wierzycieli i ich zaspokojenie z pozostałego majątku dłużnika.[/b]

Skarżący nie wykazał, że zgłosił wniosek o ogłoszenie upadłości spółki we właściwym czasie.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo