Rzeczywiście, [b]16 lutego 2010 r. zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt P16/09)[/b], który prawdopodobnie doprowadzi do zmian zasad obliczania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zleceniobiorców.
[b]Chodzi o tych, którzy są z tytułu tej umowy ubezpieczeni społecznie, a umowa ta nie jest zawarta ze swoim pracodawcą. W ich wypadku firma będzie mogła uwzględniać w podstawie wymiaru składki wydatki na zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.[/b]
W wyniku utartej wykładni ZUS w odniesieniu do osób wykonujących umowę-zlecenie (agencyjną lub inną umowę o świadczenie usług) nie ma zastosowania[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D847F273E4610034671258A1FEEED1B9?id=77617] rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.)[/link].
Rozporządzenie to stosuje się przy ustalaniu podstawy wymiaru składek dla pracowników, osób wykonujących pracę nakładczą, funkcjonariuszy Służby Celnej, osób wykonujących odpłatnie pracę w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania na podstawie skierowania do pracy, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych.
Wyłączenia przewidziane w tym rozporządzeniu można stosować, gdy umowa-zlecenie, agencyjna lub inna umowa o świadczenie usług została zawarta z własnym pracownikiem (umowa-zlecenie, agencyjna lub inna umowa o świadczenie usług na gruncie ubezpieczeń społecznych traktowana jest wówczas jak umowa o pracę).