[b]Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. I FSK 953/09).[/b] Jest to przełomowe orzeczenie, które powinno zakończyć kłopoty wielu firm.
Dotychczas organy podatkowe odmawiały prawa do zastosowania zerowej stawki VAT w sytuacji, gdy firma nie przedstawiła wydruku IE-599 z pieczęcią urzędu celnego i podpisem funkcjonariusza. Przedsiębiorcy są zwykle zaskoczeni takim żądaniem, gdyż po wydrukowaniu komunikatu dostawali zapis elektroniczny, na który składał się ciąg znaków ze spacjami. Równie zaskoczeni są pracownicy zagranicznych oraz niektórych polskich urzędów celnych, do których podatnicy zwracali się z taką prośbą.
[srodtytul]Wysyłka poza obszar celny Unii[/srodtytul]
Sprawa zakończona wyrokiem NSA z 25 maja dotyczyła spółki dokonującej eksportu pośredniego. Firma ta sprzedaje najpierw towary kontrahentowi unijnemu mającemu siedzibę w Niemczech, który z kolei odsprzedaje je klientowi z siedzibą w Turcji. Sam towar wysyłany jest bezpośrednio z Polski do finalnego odbiorcy poza obszar celny UE.
Odprawy celnej w systemie kontroli eksportu (ECS) dokonuje agencja celna działająca na rzecz kontrahenta unijnego, który na potwierdzeniu wywozu IE-599 występuje jako nadawca. Procedura wywozu opiera się na fakturze wystawionej przez eksportera. Wywozu towarów z terytorium Polski dokonuje przewoźnik działający na rzecz kontrahenta unijnego.