[b]Potwierdził to NSA w wyroku z 7 maja 2010 r. (II FSK 2145/08).[/b]
Spółka świadcząca usługi telekomunikacyjne zwróciła się do organów podatkowych z wnioskiem o interpretację przepisów. Wskazała, że zamierza przez publiczną emisję akcji własnych pozyskać kapitał służący jej rozwojowi i poprawie pozycji rynkowej. Zapytała, czy dopuszczalne jest zaliczenie wydatków poniesionych na przeprowadzenie emisji akcji do kosztów uzyskania przychodów.
Fiskus uznał, że wydatki nie mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych, są bowiem związane z przychodem otrzymanym na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, który zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4547F13E0D65FCD30BE68C14B87454C3?id=115893]ustawy o CIT[/link] nie jest zaliczany do przychodów podatkowych.
Zwrócił uwagę na art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT, z którego wynika, że przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł położonych w Polsce lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym lub są wolne od podatku. Związane z tymi przychodami koszty nie mogą, według pkt 3 tego przepisu, pomniejszać przychodów uzyskiwanych z innych źródeł.
WSA uchylił interpretację organu. Sąd uznał, że zwiększenia kapitału zakładowego przez emisję akcji nie można zaliczyć do dochodów wymienionych w art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT, a zatem koszty tej czynności nie są objęte działaniem art. 7 ust. 3 pkt 3. Oceniając możliwość zaliczenia ich do kosztów podatkowych, należy odwołać się do art. 15 ust. 1 ustawy.