Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 marca 2011 r. w sprawie opodatkowania wniesienia aportu do spółek osobowych (sygn. II FPS 8/10)
ostatecznie rozstrzyga kilkuletni spór między podatnikami a ministrem finansów. Podatnicy, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat wnieśli aporty do spółki osobowej, mogą się już czuć bezpiecznie.
Uchwała NSA będzie wiążąca dla innych składów sądowych, a ryzyko skutecznego odstąpienia od niej w praktyce jest minimalne. Nie tylko z tego względu, że sąd rozpoznający daną sprawę musiałby mieć zupełnie odmienne zdanie niż wyrażone w uchwale. Uchwała nie jest również zaskoczeniem dla sądów administracyjnych, które w I instancji do tej pory wydały kilkadziesiąt wyroków o tej samej treści co uchwała. Również żaden z ubiegłorocznych wyroków NSA nie był niekorzystny dla podatników.
Dlatego gdyby organy podatkowe w postępowaniach za ubiegłe lata próbowały określić zaległość podatkową podatnikom, którzy wnieśli aporty do spółek osobowych, działania takie można obecnie ocenić jako z góry skazane na niepowodzenie. Dodać też należy, że wielu podatników będzie miało korzystne interpretacje, które zostaną wydane po uchyleniu przez sąd pierwszej negatywnej interpretacji.
Po poniedziałkowej uchwale kilkadziesiąt spraw w sądach, często dotychczas zawieszonych, zakończy się sukcesem podatników. Sprawy te dotyczą indywidualnych interpretacji zaskarżonych przez podatników.