Tak orzekł WSA we Wrocławiu 23 lutego 2011 (I SA/Wr 1495/10), uchylając interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 września 2010 (ILPP2/443-943/10-2/PG).
Spór o interpretację przepisów
Występując o jej wydanie, wnioskodawca zaznaczył, że jako zarejestrowany podatnik VAT w 2007 r. sprzedał maszynę produkcyjną spółce z siedzibą w Rosji. Urządzenie to nie opuściło jednak terytorium Polski. Strony postanowiły, że wnioskodawca będzie wykorzystywał je przez określony czas w ramach wzajemnej współpracy.
Ponieważ na skutek sprzedaży maszyna nie została wywieziona z Polski, wnioskodawca potraktował tę operację jako sprzedaż krajową i w 2007 r. wystawiając fakturę naliczył podatek według 22-proc. stawki VAT.
Wywóz maszyny do Rosji nastąpił dopiero w grudniu 2009. Dokonującym wywozu był wnioskodawca.
Pytał, czy wywóz sprzedanej maszyny poza terytorium Unii Europejskiej uprawnia go do skorygowania dotychczasowego sposobu rozliczenia transakcji, tj. potraktowania jej jako eksportu towarów podlegającego zerowej stawce VAT. Jego zdaniem przysługuje mu takie prawo. Rozliczenie powinno nastąpić za okres, w którym uzyskał potwierdzenie wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.