Zwolnienie z pracy niepełnosprawnej asesor prokuratury bez okresu wypowiedzenia było zasadne. Asesura ma charakter terminowej umowy o pracę, nie można więc domagać się przywrócenia. Nieuprawnione jest także żądanie wypłaty odszkodowania.
Tak uznał w wyroku z 20 kwietnia 2011 r. (sygnatura akt: IV Pa 56/10) Sąd Okręgowy we Włocławku.
Wypadek i zwolnienie
Tuż przed zakończeniem asesury i powołaniem na stanowisko prokuratora asesor uległa wypadkowi, po którym musi poruszać się na wózku inwalidzkim. Leczenie operacyjne i rehabilitacyjne spowodowały, że ponad rok nie mogła pracować. Prokurator okręgowy, czyli jej pracodawca, bez zachowania okresu wypowiedzenia zwolnił ją z pracy. Powód: nieobecność z powodu choroby przekraczająca rok, a także opinia lekarza orzecznika ZUS, który uznał, że jest niezdolna do pracy.
Zwolnienie nastąpiło, mimo że asesor posiadała opinię lekarza medycyny pracy, który stwierdził, że jest ona zdolna do wykonywania obowiązków prokuratora w ograniczonym wymiarze czasu pracy.
Asesor skierowała sprawę do Sądu Rejonowego we Włocławku, a po niekorzystnym dla siebie wyroku odwołała się do Sądu Okręgowego. Te zgodnie uznały, że przełożony zwalniając ją z pracy, działał zgodnie z obowiązującym prawem.