Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa w sprawie podatku od wydobycia niektórych kopalin. Jego zdaniem urzędnicy muszą wyraźnie odpowiedzieć, co ma opodatkować gigant z branży miedziowej.
Konkretnie chodziło o półprodukty z urobku rudy miedzi. We wniosku o interpretację spółka zapytała o dwie kwestie. Po pierwsze, czy opodatkowaniu podlega przekazanie i całkowite wykorzystanie na cele badawcze półproduktów z częściowo dokonanego przerobu urobku, które nie stanowią jeszcze koncentratu, jeżeli ich ilość w przeliczeniu na masę urobku nie przekracza 1 tony miesięcznie. Po drugie, w jaki sposób należy opodatkować urobek rudy miedzi, a także półprodukty przekazywane i wykorzystywane do celów badawczych, które po badaniach powracają do procesu technologicznego spółki.
Firma tłumaczyła, że dla potrzeb opodatkowania podatkiem od kopalin ustawodawca wprowadził co do zasady dwa rodzaje produktów, w których miedź i srebro mogą podlegać opodatkowaniu, tj.: koncentrat lub wydobyty urobek rudy miedzi. Jednocześnie opodatkowaniu nie podlega urobek rudy miedzi w ilości nieprzekraczającej 1 tony miesięcznie, jeżeli został wykorzystany do celów badawczych. Podatniczka zauważyła, że przepisy nie określają sposobu opodatkowania półproduktów wykorzystywanych do badań, które ulegają całkowitemu zużyciu i nie wracają do procesu technologicznego.
Sama uważała, że półprodukty wykorzystane do celów badawczych nie podlegają opodatkowaniu, jeżeli ilość tych półproduktów w przeliczeniu na masę urobku rudy miedzi nie przekracza 1 tony miesięcznie. W drugim przypadku, tj. gdy po badaniach powracają do procesu technologicznego, przekazanie nie wywołuje żadnych skutków na gruncie ustawy o podatku od niektórych kopalin.
Fiskus za prawidłowe uznał stanowisko co do opodatkowania urobku rudy miedzi przekazywanego i wykorzystywanego do badań, który potem powraca do spółki. W pozostałym się z nią nie zgodził.