Reklama
Rozwiń

Zezwalając na odstępstwa, organ musi wyjaśnić powody decyzji

Odstępstwo od warunków technicznych dotyczących nadbudowy budynku nie powinno naruszać uzasadnionych interesów osób trzecich, w tym dotyczących dostępu światła do pomieszczeń mieszkalnych czy też przewiewu działki

Publikacja: 18.01.2010 05:20

Zezwalając na odstępstwa, organ musi wyjaśnić powody decyzji

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Admnistracyjny w Wyroku z Opola z 30 grudnia 2009 r., II SA/Op 390/09[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

W sprawie chodziło o ocenę decyzji wojewody, który utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję starosty o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu inwestorowi B.D. pozwolenia na nadbudowę budynku gospodarczego wraz ze zmianą konstrukcji dachu oraz dobudowę wiaty na terenie nieruchomości.

Sprawa ostatecznie znalazła się w WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Reklama
Reklama

Sąd skargę uwzględnił. Stwierdził bowiem, że wydana decyzja dotknięta jest wadą skutkującą jej uchyleniem.

Organ I instancji, stosownie do art. 35 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=46C8EB703EFE43D99EF165BE777A0AEE?id=183262]prawa budowlanego[/link], sprawdził zgodność przedłożonego projektu z przepisami, w tym dotyczącymi posadowienia obiektów budowlanych, i stwierdził, że planowana inwestycja zrealizowana ma być w odstępstwie od warunków dotyczących posadowienia obiektów budowlanych.

Możliwość wyjątkowego odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych przewiduje art. 9 ustawy. Mówi on w ust. 1, że w przypadkach szczególnie uzasadnionych dopuszcza się odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych.

Odstępstwo nie może powodować zagrożenia życia ludzi lub bezpieczeństwa mienia, a w stosunku do niektórych obiektów – ograniczenia dostępności dla osób niepełnosprawnych oraz nie powinno powodować pogorszenia warunków zdrowotno-sanitarnych i użytkowych, a także stanu środowiska po spełnieniu określonych warunków zamiennych.

Wydane postanowienie udzielające zgody na odstępstwo od przepisów poprzez umożliwienie nadbudowy tylnej ściany budynku usytuowanej w granicy z sąsiednimi działkami nie zawiera uzasadnienia konieczności wprowadzenia odstępstw.

Co więcej, postanowienie w przedmiocie wyrażenia zgody na odstępstwo od warunków techniczno-budowlanych nie podlega odrębnej kontroli ani instancyjnej, ani też sądowej. Jego prawidłowość i zasadność oceniana powinna być w toku postępowania o wydanie pozwolenia na budowę.

Reklama
Reklama

Rozpoznając wniosek inwestora o wydanie pozwolenia na nadbudowę w warunkach odstępstw w zakresie sytuowania obiektów budowlanych, organ administracji publicznej winien mieć na uwadze także obowiązek równego traktowania stron wobec prawa oraz przepisy o ochronie prawa własności.

[b] W przepisach nie istnieje zakaz budowy przy granicy nieruchomości sąsiedniej, brak też warunku uzyskania na taką budowę zgody sąsiada, jednakże nie oznacza to, że organ administracji architektoniczno-budowlanej w sposób dowolny rozstrzyga o pozwoleniu na budowę i o odstępstwach od warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.[/b]

Organ przed zastosowaniem trybu z art. 9 ustawy powinien dokonać szczegółowych ustaleń faktycznych i prawnych oraz wyjaśnić, czy zachodzi „szczególnie uzasadniony przypadek”, a także wskazać, w czym go upatruje i z jakich przyczyn tak go kwalifikuje. W tej sprawie tak się nie stało.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Admnistracyjny w Wyroku z Opola z 30 grudnia 2009 r., II SA/Op 390/09[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Reklama
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Prawo karne
Ziobrowe prawo trzyma się mocno. Dlaczego resort Bodnara wstrzymuje zmiany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama