Sąd skargę uwzględnił. Stwierdził bowiem, że wydana decyzja dotknięta jest wadą skutkującą jej uchyleniem.
Organ I instancji, stosownie do art. 35 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=46C8EB703EFE43D99EF165BE777A0AEE?id=183262]prawa budowlanego[/link], sprawdził zgodność przedłożonego projektu z przepisami, w tym dotyczącymi posadowienia obiektów budowlanych, i stwierdził, że planowana inwestycja zrealizowana ma być w odstępstwie od warunków dotyczących posadowienia obiektów budowlanych.
Możliwość wyjątkowego odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych przewiduje art. 9 ustawy. Mówi on w ust. 1, że w przypadkach szczególnie uzasadnionych dopuszcza się odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych.
Odstępstwo nie może powodować zagrożenia życia ludzi lub bezpieczeństwa mienia, a w stosunku do niektórych obiektów – ograniczenia dostępności dla osób niepełnosprawnych oraz nie powinno powodować pogorszenia warunków zdrowotno-sanitarnych i użytkowych, a także stanu środowiska po spełnieniu określonych warunków zamiennych.
Wydane postanowienie udzielające zgody na odstępstwo od przepisów poprzez umożliwienie nadbudowy tylnej ściany budynku usytuowanej w granicy z sąsiednimi działkami nie zawiera uzasadnienia konieczności wprowadzenia odstępstw.
Co więcej, postanowienie w przedmiocie wyrażenia zgody na odstępstwo od warunków techniczno-budowlanych nie podlega odrębnej kontroli ani instancyjnej, ani też sądowej. Jego prawidłowość i zasadność oceniana powinna być w toku postępowania o wydanie pozwolenia na budowę.