Jeśli obdarowany nie chce dobrowolnie zwrócić tego, co dostał, darczyńca może wystąpić przeciwko niemu do sądu.
Z [link=http://]uchwały Sądu Najwyższego z 12 stycznia 2010 r. (sygn. III CZP 91/09)[/link] wynika, że jeśli przedmiotem darowizny jest udział w nieruchomości i toczy się sprawa o zniesienie współwłasności, to związane z jej odwołaniem żądanie darczyńcy, by zobowiązać obdarowanego do przeniesienia na niego własności nieruchomości, może być rozpoznane tylko w sprawie o zniesienie współwłasności.
Wątpliwości prawne wyjaśnione w tej uchwale powstały na tle sprawy wniesionej przez Dariusza S. przeciwko Marianowi S. Dariusz S. odwołał darowiznę udziału w nieruchomości z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego i zwrócił się do sądu o zobowiązanie Mariana S. do złożenia oświadczenia woli o przeniesieniu na niego własności nieruchomości.
Prawomocny wyrok sądu uwzględniający takie żądanie zastępuje to oświadczenie (art. 64 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7AF13252CB9ABF1FDA752F7B83585A5C?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]). Na podstawie tego wyroku notariusz spisuje odpowiedni akt będący podstawą do ponownego wpisania darczyńcy jako właściciela czy współwłaściciela w księdze wieczystej nieruchomości.
Jednakże sąd II instancji żądanie Dariusza S. oddalił. W jego ocenie Marianowi S. rażącej niewdzięczności wobec darczyńcy zarzucić nie można.