Sąd dyscyplinarny nie ma wyboru

Wydając uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności karnej sędziego, wobec którego nie wszczęto postępowania, sąd musi go zawiesić i obniżyć mu wynagrodzenie

Publikacja: 26.02.2010 03:50

Sąd dyscyplinarny nie ma wyboru

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Takiego zdania jest siedmioosobowy skład Sądu Najwyższego, który podejmując uchwałę w sprawie Jacka Ł., rozwiał wątpliwości sądów niższych instancji i usunął rozbieżności, jakie pojawiały się wcześniej w składach trójkowych SN orzekających w podobnych sprawach [b](sygn. I KZP 35/09)[/b].

Jedne uważały, że w takiej sytuacji zawieszenie i obniżenie pensji jest obowiązkowe, inne że zależy od decyzji sądu.

Chodzi o to, że art. 129 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2E3CCD5D8279A82D807F93EEDA985355?id=162548]ustawy o ustroju sądów powszechnych[/link] jest nieprecyzyjny. Problem wypłynął, kiedy do sądu trafiła sprawa Jacka Ł., sędziego jednego z sądów okręgowych.

W związku z wypadkiem, który Jacek Ł. spowodował (prokurator stawiał mu zarzut z art. 177 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DFCB1DA24045153DADC0A35319CEF715?id=74999]kodeksu karnego[/link]), sąd dyscyplinarny uchylił mu immunitet, zezwalając na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej. Zarazem jednak odstąpił od zawieszenia sędziego w czynnościach służbowych i nie obniżył mu wynagrodzenia. I właśnie te ostatnie decyzje wywołały zamieszanie. Sąd dyscyplinarny powoływał się na brak okoliczności, które uzasadniałyby obniżenie pensji.

Uchwałę zaskarżyły obie strony. Sędzia zezwolenie na uchylenie immunitetu, a zastępca rzecznika dyscyplinarnego odstąpienie od zawieszenia i nieobniżenie pensji. Ten drugi uważał, że w takiej sytuacji obie sankcje są wręcz obligatoryjne (występował o zawieszenie oraz obniżenie wynagrodzenia o 25 proc.).

SN, do którego sprawa trafiła, poprosił o pomoc skład powiększony. Ten nie miał wątpliwości. Wyrażając zgodę na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej, sąd dyscyplinarny orzeka obligatoryjnie o zawieszeniu go w czynnościach służbowych oraz obniżeniu wynagrodzenia uchwalił SN.

SN przyznaje, że [b]przepisy prawa o ustroju sądów powszechnych nie różnicują sytuacji sędziego w zależności od tego, jakiego rodzaju przestępstwa dotyczy wniosek o uchylenie immunitetu. [/b] Zdaniem sędziów SN racjonalne rozwiązanie przewidziano w tych sprawach w ustawie o ustroju sądów wojskowych. Podlegający jej przepisom sędziowie są obligatoryjnie zawieszani w czynnościach służbowych i tracą na wynagrodzeniu, jeśli uchwała zezwalająca na pociągnięcie ich do odpowiedzialności dotyczy przestępstw umyślnych. Jeśli zaś w grę wchodzi przestępstwo nieumyślne zawieszenie jest fakultatywne. Żeby jednak taka zasada mogła dotyczyć sędziów powszechnych potrzebna jest interwencja ustawodawcy stwierdził SN.

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/02/25/sad-dyscyplinarny-nie-ma-wyboru/]skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem