[b]Orzeczenie to, z 29 października 2009 r. w sprawie C-29/08 Skatteverket przeciwko AB SKF[/b], było już opisywane w [link=http://www.rp.pl/artykul/398185.html]„Zbycie całości akcji może być zbyciem przedsiębiorstwa”[/link], ale głównie pod kątem możliwości uznania zbycia udziałów za transakcję sprzedaży przedsiębiorstwa. Warto zwrócić uwagę na inne, istotne z perspektywy polskich firm, kwestie.
[srodtytul]Wydatki na restrukturyzację [/srodtytul]
Przypomnijmy, że wyrok dotyczył szwedzkiej spółki dominującej SKF, która w aktywny sposób brała udział w zarządzaniu spółkami zależnymi i świadczyła na ich rzecz usługi zarządcze, administracyjne oraz dotyczące polityki handlowej. Usługi te były opodatkowane[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827] VAT[/link].
SKF zamierzała zrestrukturyzować swoją grupę i sprzedać 100 proc. udziałów w spółce córce oraz 26,5 proc. udziałów w innej spółce, w której uprzednio posiadała 100 proc. udziałów. [b]Pojawił się problem, czy może odliczyć VAT od wydatków poniesionych podczas zbycia udziałów (na usługi wyceny wkładów, pośrednictwo w negocjacjach i doradztwo prawne).
Spółka uważała, że miała prawo do odliczenia, szwedzkie organy skarbowe były przeciwnego zdania, a spór trafił ostatecznie przed ETS. [/b]