Szkolenia aplikantów w sądach ściśle limitowane

Sądowo-prokuratorskie szkolenie aplikantów adwokackich i radcowskich może się odbywać wyłącznie w ramach Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

Publikacja: 09.04.2010 04:44

Szkolenia aplikantów w sądach ściśle limitowane

Foto: Fotorzepa, Danuta Matloch Danuta Matloch

Chodzi o sądownictwo powszechne i prokuraturę. Szkolenia np. w sądownictwie administracyjnym czy notariacie korporacje same mogą regulować.

Tę wyraźną granicę określił wczoraj Sąd Najwyższy (Izba Pracy), uchylając dwa przepisy regulaminu aplikacji adwokackiej [b](III ZS 6/09)[/b].

Zaskarżył je minister sprawiedliwości, zarzucając, że są sprzeczne z zasadami szkoleń aplikantów w sądach, które wprowadziła nowela [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9BFFB33F20C2186AEA9D2055625CC00B?id=323634]prawa o adwokaturze[/link] (art. 76 ust. 1a). Stanowią, że aplikanci podczas pierwszego roku aplikacji odbywają szkolenie z działania sądownictwa powszechnego i prokuratury, a prezes Naczelnej Rady Adwokackiej ma zawierać co roku z KSSiP porozumienie co do planu szkolenia oraz wynagrodzenia.

Przed zmianą (do jesieni 2009 r.) szkoleniem było „odbycie praktyki w sądzie, prokuraturze, kancelarii notarialnej lub innej instytucji publicznej”, więc NRA dopisała w regulaminie aplikacji słowa: „w tym szkolenia organizowane w trybie art. 76 ust. 1a”. Właśnie to sformułowanie minister zaskarżył.

– Chodziło o zasadniczą zmianę modelu szkolenia: odseparowanie aplikantów adwokackich (i radcowskich), którzy podlegają przecież swym patronom, od bieżącej pracy sądów, od akt konkretnych spraw – przypomniał mec. Piotr Wójcik, pełnomocnik ministra. – Regulamin powinien mówić jedynie o szkoleniach w ramach porozumienia z KSSiP.

Takie porozumienie NRA niedawno zawarła. Aplikanci zapoznają się z pracą sądu, np. sędziów referentów, ale nie wykonują już ściśle sądowych czynności.

– Aplikacje kształcą nie tylko adwokatów (radców), ale w ogóle prawników. Potrzebna im szersza wiedza, dlatego mamy porozumienie dotyczące szkoleń np. z NSA, kancelariami notarialnymi – mówiła z kolei adwokat Joanna Agacka-Indecka, prezes NRA. – Nałożono na nas nowy obowiązek. Dopisaliśmy go do regulaminu i wykonujemy, ale ograniczanie form kształcenia aplikantów to zbyt daleko idąca ingerencja MS w autonomię samorządu adwokackiego.

[b]SN uznał, że dwa zapisy regulaminu są sprzeczne z prawem o adwokaturze, i je uchylił.[/b] W uzasadnieniu sędzia Kazimierz Jaśkowski powiedział, że nowe zasady szkoleń dotyczą tylko sądów powszechnych i prokuratury – mają się odbywać według nowego modelu na podstawie porozumienia ze KSSiP. Inne zajęcia na aplikacjach samorządy adwokacki i radcowski mogą kształtować swobodnie.

Wyrok jest ostateczny.

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/04/09/szkolenia-aplikantow-w-sadach-scisle-limitowane/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]

Chodzi o sądownictwo powszechne i prokuraturę. Szkolenia np. w sądownictwie administracyjnym czy notariacie korporacje same mogą regulować.

Tę wyraźną granicę określił wczoraj Sąd Najwyższy (Izba Pracy), uchylając dwa przepisy regulaminu aplikacji adwokackiej [b](III ZS 6/09)[/b].

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem