Orzekł tak NSA w wyroku z 14 maja 2008 r. (I FSK 655/07).
Organy podatkowe odmówiły podatnikowi prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur, które otrzymał faksem od kontrahenta. 28 stycznia 2000 r. sporne faktury zostały przefaksowane, a 1 marca 2000 r. nadane przesyłką poleconą. Urząd uznał jednak, że pojęcie otrzymania faktury przewidziane w przepisach ustawy o VAT z 1993 r. nie obejmowało swoim zakresem otrzymania faktury za pośrednictwem faksu. W konsekwencji spółka przedwcześnie odliczyła podatek naliczony.
Podatnik złożył skargę do sądu. W pierwszej instancji sąd skargę oddalił, zgadzając się z poglądem zaprezentowanym przez organy podatkowe. W uzasadnieniu wyroku podkreślił, że przefaksowanie faktury jest jedynie formą jej powielenia. Bezpieczeństwo obrotu nie pozwala na posługiwanie się duplikatami dokumentów, poza przypadkami przewidzianymi w ustawie.
W tej sytuacji spółka złożyła skargę kasacyjną. Twierdziła, że ustawa o VAT z 1993 r. nie zobowiązywała podatników do przedstawiania oryginału faktury. Jednak NSA, podobnie jak sąd pierwszej instancji, oddalił skargę, potwierdzając stanowisko zaprezentowane w zaskarżonym wyroku. Zgodził się, że przefaksowana faktura jest tylko powieleniem. Pewność obrotu wyklucza przyjęcie drogi telefaksowej jako sposobu przesyłania faktur pomiędzy kontrahentami.
Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte