Tak wynika z wyroku WSA w Gdańsku z 3 czerwca 2008 r. (I SA/Gd 172-74/08).
Spółka zaciągnęła kredyt w euro. Powstające przy jego spłacie różnice kursowe zaliczała do kosztów podatkowych. Urząd skarbowy, po przeanalizowaniu umowy kredytowej, stwierdził jednak, że podatnik postępuje nieprawidłowo. Jego zdaniem spółka nie miała prawa uznać różnic kursowych za koszty, bo kredyt miał charakter denominowany. Innymi słowy mimo że był udzielony w walucie obcej, to faktycznie podatnik otrzymał środki oraz dokonywał spłaty w złotówkach.
Na podstawie tych ustaleń urząd wydał decyzje określające CIT za 2003 i 2004 r. Spółka odwołała się do izby skarbowej, ale i ta utrzymała w mocy wcześniejsze rozstrzygnięcia. Skierowała więc skargę do sądu. Twierdziła, że kredyt miał charakter instrumentu walutowego i w związku z tym powstawały ujemne różnice kursowe, które można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Zaznaczyła, że organy podatkowe nie przeprowadziły pełnego postępowania dowodowego, lecz oparły się jedynie na brzmieniu umowy z bankiem.
WSA w Gdańsku orzekł jednak, że prawidłowo oceniły zapisy umowy kredytowej. Wynika z niej, że wysokość kredytu została określona w euro, jednak faktycznie środki były przekazywane w złotych. Co więcej spłata kredytu była dokonywana w walucie polskiej. Zdaniem sądu kredyt można uznać za nominowany, gdy przekazywany jest kredytobiorcy w walucie obcej i w tej walucie jest spłacany. W tej jednak sprawie faktyczne operacje były dokonywane w walucie polskiej, dlatego też nie powstały ujemne różnice kursowe, które można było zaliczyć do kosztów podatkowych.
Sąd rozstrzygał kwestię ewentualnego powstania różnic kursowych w przypadku tzw. kredytu (pożyczki) denominowanego. Jego cechą jest to, że pożyczana kwota główna wyrażona jest w walucie obcej, ale faktyczna wypłata środków pieniężnych (oraz ich późniejszy zwrot) następuje w złotówkach. Przeliczenie kwoty wyrażonej w walucie obcej następuje według określonego kursu. Mechanizm taki może umożliwić m.in. zabezpieczenie udzielającego kredytu przed skutkami inflacji.