Orzekł tak WSA w Warszawie w wyroku z 10 czerwca 2008 r. (III SA/Wa 544/08).
Spółka zwróciła się do ministra finansów z pytaniem, czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki ponoszone w związku z organizacją i przeprowadzeniem procesu publicznej emisji akcji. Zdaniem spółki skoro kapitał akcyjny służyć ma wejściu na giełdę, czyli wszystkiemu co wiąże się z pozycją spółki, z jej obrotami, sytuacją finansową, popularnością lub też jej brakiem – a zatem z wynikiem finansowym – tworzy koszty ogólne. Wydatki te powinny być uznane za koszty uzyskania przychodów.
Minister finansów uznał jednak to stanowisko za nieprawidłowe. Spółka wniosła więc skargę do WSA.
Sąd uchylając zaskarżoną interpretację, stwierdził, że ogólna wykładnia przepisów ustawy o CIT powoduje, że art. 12 ust. 4 pkt 4 może być w tym wypadku wyłączony (mówi on, że do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego). Oczywiste jest, że ze względu na charakter spółki kapitał zakładowy nie może być zaliczony do przychodów. Z uwagi na okoliczności wynikające z konstrukcji finansowo-organizacyjnej spółki art. 7 ust. 3 pkt 3 ustawy nie będzie miał w tym wypadku zastosowania.
Wspomniane wydatki (związane z organizacją i przeprowadzeniem publicznej emisji akcji) są więc kosztami ogólnymi ponoszonymi w celu rozwoju działalności spółki i jako takie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.