[b]Za niezgodne z konstytucją Trybunał uznał 22 lipca 2008 r. przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych, które pozbawiły prawa do świadczenia pielęgnacyjnego spokrewnioną z niepełnosprawnym dzieckiem rodzinę zastępczą, która dla opieki nad nim musi rezygnować z zatrudnienia (sygn. P 41/07).[/b]
Przepisy te przyznawały prawo do świadczenia pielęgnacyjnego jedynie rezygnującym z pracy rodzicom niepełnosprawnego dziecka albo osobie, która ubiega się o jego adopcję. Pozbawiły natomiast pomocy państwa innych zobowiązanych do jego alimentacji członków rodziny, w tym dziadków, którzy podjęli się pełnienia roli rodziny zastępczej.
- Zarówno rodzice, jak i rodzina zastępcza, która przejmuje ich zadania i opiekuje się chorym dzieckiem mają taki sam obowiązek pieczy nad nim. Jeśli więc spełniają kryteria dochodowe i muszą rezygnować z zatrudnienia, to nie mogą być traktowani odmiennie – uzasadniał wyrok sędzia sprawozdawca Mirosław Granat.
[b]Wyrok TK dotyczy tylko spokrewnionych z dzieckiem rodzin zastępczych, bo sprawa takiej właśnie rodziny była podstawą pytania prawnego skierowanego do TK[/b] przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Rozpatruje on skargę dziadków, którzy stanowią rodzinę zastępczą dla trojga wnucząt, w tym dziewczynki z porażeniem mózgowym. Ponieważ w związku z opieką nad nią dziadek musiał zrezygnować z pracy, pomoc społeczna przyznała mu zasiłek stały. Jednak w listopadzie 2003 r. weszła w życie [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182545]ustawa o świadczeniach rodzinnych[/mail], która zamieniła zasiłek stały na świadczenie pielęgnacyjne, ale zawęziła krąg osób do niego uprawnionych.
Półtora roku później (bo taka była vacatio legis nowego przepisu), tj. od września 2005 r., zasiłek stały został dziadkowi niepełnosprawnej Ani wstrzymany, a świadczenie pielęgnacyjne nie przysługiwało.