Nie ma reklamy, nie ma sprawy

Jeżeli firma zaprzestała reklamy niezgodnej z przepisami, postępowanie w tej sprawie należy umorzyć

Publikacja: 07.04.2009 07:20

Nie ma reklamy, nie ma sprawy

Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, uwzględniając skargę kasacyjną spółki US Pharmacia z Wrocławia (sygn. II GSK 834/08).

Firma dostarcza na polski rynek najwięcej preparatów sprzedawanych bez recepty, takich jak np. APAP, Ibuprom czy Gripex. A w telewizyjnym spocie reklamowała m.in. Stoperan stosowany w razie biegunki.

Reklama produktów leczniczych, jako szczególny rodzaj działalności marketingowej, musi się jednak odbywać na zasadach określonych w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9C9297670D2FDE4260A4B433CAF32D73?id=262765]ustawie – Prawo farmaceutyczne[/link] oraz w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5B779DA10116784C70C9E4AEFEF34E8B?id=290911]rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie reklamy produktów leczniczych[/link]. Nie może wprowadzać w błąd, powinna prezentować lekarstwo obiektywnie i informować o jego racjonalnym stosowaniu. Nie może zapewniać, że jego zażycie gwarantuje właściwy skutek, nie towarzyszą mu działania niepożądane lub że skutek jest lepszy od leczenia innym medykamentem. Zgodnie z art. 56 ust. 2 zabrania się też reklamy zawierającej informacje niezgodne z charakterystyką preparatu.

Powołując się na przepisy i kompetencje wynikające z prawa farmaceutycznego, główny inspektor farmaceutyczny nakazał spółce zaprzestania reklamy Stoperanu. Nie działa on bowiem, jak obiecywano w spocie TV, błyskawicznie; efekt terapeutyczny osiąga się dopiero po 48 – 72 godzinach. Nie leczy, lecz tylko zwalcza objawy (a nie przyczynę). Emitowana publicznie reklama wprowadza więc odbiorców w błąd.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie koncern stwierdził, że postępowanie w sprawie reklamy Stoperanu powinno być umorzone, gdyż zarówno w listopadzie 2007 r., jak i w styczniu 2008 r., kiedy zostały wydane decyzje GIF, spotu już od kilku miesięcy nie emitowano.

Nakaz zaprzestania reklamy może się odnosić jedynie do działań teraźniejszych, a nie ewentualnych. Nadawanie spotu co prawda po jakimś czasie wznowiono, nie zmieniając warstwy wizualnej, ale zakwestionowane fragmenty tekstu usunięto i zastąpiono innymi, do których GIF nie zgłosił zastrzeżeń.

WSA stwierdził, że przerwa w emisji nie ma wpływu na uprawnienia GIF – i oddalił skargę. To, że reklama nie ukazywała się w dacie wydania decyzji, nie oznacza bezprzedmiotowości postępowania. Inaczej zdejmowano by tylko reklamy preparatów leczniczych na czas wydawania decyzji, a GIF nie mógłby interweniować.

NSA nie zgodził się z tym poglądem. Uchylił orzeczenie WSA, przekazując temu sądowi sprawę do ponownego rozpoznania.

– [b]WSA błędnie przyjął, że po zaprzestaniu emisji reklamy nie mamy do czynienia z bezprzedmiotowością postępowania[/b] – powiedział sędzia Cezary Pryca. – [b]Gdy postępowanie stało się z jakiejkolwiek przyczyny bezprzedmiotowe, zgodnie z art. 105 k. p. a. organ administracji wydaje decyzję o umorzeniu go[/b].

Reklamy Stoperanu na razie w telewizji nie ma. Do tej pory przeważnie znikała w miesiącach zimowych, a pojawiała się wraz z sezonem letnich biegunek. Jak będzie tego lata, nie wiadomo. Na razie sprawa powtórnie znajdzie się na wokandzie WSA. A ponieważ jest on związany oceną prawną z wyroku NSA, z sądu wróci do głównego inspektora farmaceutycznego. I to właśnie on będzie wydawać nową decyzję.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, uwzględniając skargę kasacyjną spółki US Pharmacia z Wrocławia (sygn. II GSK 834/08).

Firma dostarcza na polski rynek najwięcej preparatów sprzedawanych bez recepty, takich jak np. APAP, Ibuprom czy Gripex. A w telewizyjnym spocie reklamowała m.in. Stoperan stosowany w razie biegunki.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem