[b]Tak wynika z wyroku WSA w Bydgoszczy z 8 kwietnia 2009 r., I SA/Bd 87/09[/b]
[srodtytul] Jaki był problem[/srodtytul]
Podatnik wnioskował o stwierdzenie nadpłaty opłaty targowej. Organ I instancji wezwał go do sprecyzowania żądania, tj. wskazania, za jakie dni ma być stwierdzona nadpłata, oraz do przedłożenia dowodów zapłaty opłaty targowej za ten czas. Podatnik jednak nie odpowiedział. Po ponownym bezskutecznym wezwaniu do udzielenia informacji prezydent miasta odmówił stwierdzenia wnioskowanej nadpłaty. Decyzję tę uchyliło samorządowe kolegium odwoławcze.
Rozpoznając ponownie sprawę, organ I instancji ponownie wezwał stronę skarżącą do usunięcia braków wniosku poprzez wskazanie dni, za jakie organ podatkowy ma stwierdzić nadpłatę, kwotę nadpłaty oraz przedłożenia dowodów zapłaty opłaty targowej.
Odpowiedzi udzielił pełnomocnik podatnika. Była ona jednak niepełna. W tej sytuacji prezydent miasta pozostawił wniosek o stwierdzenie nadpłaty w opłacie targowej bez rozpoznania. Stwierdził, że we wniosku o stwierdzenie nadpłaty niezbędne jest podanie wysokości podatku nienależnego lub wpłaconego w większej wysokości. Samo wskazanie okresu bez określenia wysokości nadpłaty uniemożliwiało merytoryczne rozpatrzenie sprawy.