Reklama
Rozwiń

Organ sam ustala kwotę nadpłaconej opłaty targowej

Jeśli organ podatkowy ma możliwość ustalenia zaległości w opłacie targowej i zna okres, za który żądane jest stwierdzenie nadpłaty, to jest też w stanie ustalić wielkość żądanej kwoty

Publikacja: 08.05.2009 07:00

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Bydgoszczy z 8 kwietnia 2009 r., I SA/Bd 87/09[/b]

[srodtytul] Jaki był problem[/srodtytul]

Podatnik wnioskował o stwierdzenie nadpłaty opłaty targowej. Organ I instancji wezwał go do sprecyzowania żądania, tj. wskazania, za jakie dni ma być stwierdzona nadpłata, oraz do przedłożenia dowodów zapłaty opłaty targowej za ten czas. Podatnik jednak nie odpowiedział. Po ponownym bezskutecznym wezwaniu do udzielenia informacji prezydent miasta odmówił stwierdzenia wnioskowanej nadpłaty. Decyzję tę uchyliło samorządowe kolegium odwoławcze.

Rozpoznając ponownie sprawę, organ I instancji ponownie wezwał stronę skarżącą do usunięcia braków wniosku poprzez wskazanie dni, za jakie organ podatkowy ma stwierdzić nadpłatę, kwotę nadpłaty oraz przedłożenia dowodów zapłaty opłaty targowej.

Odpowiedzi udzielił pełnomocnik podatnika. Była ona jednak niepełna. W tej sytuacji prezydent miasta pozostawił wniosek o stwierdzenie nadpłaty w opłacie targowej bez rozpoznania. Stwierdził, że we wniosku o stwierdzenie nadpłaty niezbędne jest podanie wysokości podatku nienależnego lub wpłaconego w większej wysokości. Samo wskazanie okresu bez określenia wysokości nadpłaty uniemożliwiało merytoryczne rozpatrzenie sprawy.

Podatnik odwołał się do samorządowego kolegium odwoławczego. To jednak utrzymało decyzję w mocy.

W tej sytuacji podatnik złożył skargę do sądu.

[srodtytul] Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA ją uwzględnił. Stwierdził, że w tej sprawie doszło do naruszenia przepisów prawa w stopniu mogącym mieć istotny wpływ na rozstrzygnięcie.

Zdaniem sądu [b]w przypadku uiszczania daniny publicznoprawnej, która nie podlega trybowi deklarowania, za wystarczające do stwierdzenia nadpłaty należy uznać określenie żądania poprzez wskazanie okresu, za który strona dochodzi nadpłaty. Skoro organ podatkowy jest w stanie ustalić zaległość w opłacie targowej, powinien również na podstawie takich samych dowodów ustalić wartość nadpłaty[/b].

Jeżeli organ podatkowy posiada możliwość ustalenia zaległości w opłacie targowej, zna okres, za który żądane jest stwierdzenie nadpłaty, to w zasadzie jest w stanie ustalić wielkość żądanej kwoty.

Tym samym przyjąć należy, że określenie w pismach strony skarżącej przedmiotu żądania było wystarczające do podjęcia merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy. Zatem za błędne należało uznać pozostawienie podania o stwierdzenie nadpłaty bez rozpatrzenia.

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Bydgoszczy z 8 kwietnia 2009 r., I SA/Bd 87/09[/b]

[srodtytul] Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono