[b]Tak orzekł WSA w Szczecinie 30 kwietnia 2009 r. (I SA/ Sz 20/09).[/b]
W deklaracji na podatek od nieruchomości spółka zadeklarowała do opodatkowania grunty pozostałe po zlikwidowaniu linii kolejowej, stosując stawkę jak dla „gruntów pozostałych”. Organ podatkowy to zakwestionował, wskazując, że grunty podlegają opodatkowaniu według stawki przewidzianej dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Spółka w odwołaniu wskazała, że stan techniczny gruntów nie pozwala na ich wykorzystanie w działalności.
Samorządowe kolegium odwoławcze utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. Spółka wniosła więc skargę do szczecińskiego WSA, wskazując na niewłaściwe zastosowanie art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
WSA uchylił decyzję SKO. Stwierdził, że aby ocenić, czy grunty posiadane przez przedsiębiorcę, pozostałe po zlikwidowanej linii kolejowej, mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej, pamiętać należy, że linia kolejowa jest budowlą.[b] Jej likwidacja oznacza, że budowla ta nie może być wykorzystywana w działalności gospodarczej ze względów technicznych, a nie tylko ekonomicznych, co uzasadnia zastosowanie wobec nich niższej stawki podatku od nieruchomości[/b].
[i]Ewa Nowicka, Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]