Reklama
Rozwiń

Przed wydaniem decyzji trzeba przeprowadzić analizę

W razie braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego organ wydający decyzję o warunkach zabudowy musi wyznaczyć wokół działki budowlanej, której dotyczy wniosek, konkretny obszar i przeprowadzić na nim analizę funkcji oraz cech zabudowy terenu

Aktualizacja: 04.06.2009 07:13 Publikacja: 04.06.2009 07:00

Przed wydaniem decyzji trzeba przeprowadzić analizę

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Krakowie z 15 maja 2009 r., II SA/Kr 15/09[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Wójt gminy decyzją z września 2008 r. ustalił warunki zabudowy dla budowy domu jednorodzinnego oraz szczelnego zbiornika na ścieki wraz z przyłączem kanalizacyjnym. Decyzja została jednak zakwestionowana, bo toczył się spór o rozgraniczenie gruntów sąsiedzkich.

[wyimek]Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia wszystkich ustawowych przesłanek[/wyimek]

Samorządowe kolegium odwoławcze nie uwzględniło odwołania. Przypomniało, że ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym decyduje o tym, kiedy jest możliwe wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Szczegółowy tryb ustalania warunków zabudowy w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego został określony w przepisach wykonawczych.

W ocenie SKO na etapie postępowania w sprawie ustalenia warunków zabudowy nie ma znaczenia to, czy toczy się postępowanie rozgraniczeniowe. Decyzja o warunkach zabudowy nie ma bowiem wpływu na prawa rzeczowe dotyczące nieruchomości, w tym również na prawa związane z własnością gruntu, a w szczególności ustaleniem przebiegu granic nieruchomości.

W sytuacji, gdy strona ubiegać się będzie o udzielenie pozwolenia na budowę, to na tym etapie postępowania niezbędne jest złożenie oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i wówczas istotne jest, jak przebiegają granice nieruchomości. Na tym etapie sporządzany jest także projekt zagospodarowania, w którym to projekcie następuje umiejscowienie budynku na danej działce. Zatem dopiero przy kolejnym etapie postępowania kwestia przebiegu granic może mieć znaczenie.

WSA uchylił jednak zaskarżoną decyzję.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Podkreślił, że zmiana zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, polegająca na budowie obiektu budowlanego, wymaga ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy. Ustalenie warunków zabudowy następuje po stwierdzeniu występowania łącznie pięciu przesłanek.

W ocenie WSA [b]ustalenie przesłanek warunków zabudowy wymaga wiedzy fachowej[/b]. Dlatego ustawodawca postanowił, że sporządzenie projektu decyzji o ustaleniu warunków zabudowy należy powierzyć osobie wpisanej na listę izby samorządu zawodowego urbanistów albo architektów. Oczywiście taki projekt musi być poprzedzony ustaleniami faktycznymi i prawnymi dokonanymi przez rzeczoznawcę.

[b]W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego organ wydający decyzję o warunkach zabudowy musi wyznaczyć wokół działki budowlanej, której dotyczy wniosek o ustalenie tych warunków, obszar analizowany i przeprowadzić na nim analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu.[/b]

W ocenie sądu [b]znaczenie dla sprawy ma zwłaszcza to, czy teren, na którym ma być zlokalizowana inwestycja, ma dostęp do drogi publicznej[/b].

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Krakowie z 15 maja 2009 r., II SA/Kr 15/09[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono