Obowiązek przygotowania planów na wypadek konfliktu zbrojnego, sytuacji kryzysowych i zagrożenia bezpieczeństwa państwa może być nałożony na każdego przedsiębiorcę, w tym na podmiot świadczący usługi medyczne. Zgodnie z art. 7 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=72B9479AB5F03B2FEB3898F2E282AF4C?id=162974]ustawy z 23 sierpnia 2001 r. o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców[/link] wymaga to decyzji administracyjnej wydanej przez ministra bądź wojewodę. Zadania mają być wykonywane na podstawie umowy zawartej z przedsiębiorcą i są finansowane z budżetu państwa. Prace o charakterze planistycznym mają być natomiast finansowane ze środków własnych przedsiębiorcy. Istnieje także [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=41BBF83B1B01BAFBF2374F713F133830?id=174086]rozporządzenie Rady Ministrów z 18 maja 2004 r. w sprawie warunków i sposobu przygotowania publicznej i niepublicznej służby zdrowia na potrzeby obronne państwa[/link].
[srodtytul]W decyzji nie było szczegółów[/srodtytul]
Powołując się na oba te akty, wojewoda małopolski nałożył na Centrum Zdrowia Tuchów sp. z o.o. w Tuchowie obowiązek opracowania planów operacyjnych przygotowań (oraz szkolenia) do funkcjonowania placówki w warunkach zagrożenia. Szczegóły miała określać odrębna umowa między spółką a wojewodą. Minister zdrowia utrzymał decyzję w mocy.
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Centrum Zdrowia Tuchów zwróciło uwagę, że wojewoda nie wskazał w decyzji szczegółowego zakresu zadań ani nie wyjaśnił, jak mają być wykonywane. Miało to zostać sprecyzowane dopiero w odrębnej umowie. Umowy jednak nie dołączono, przyjmując, że wystarczy sama decyzja i jej uzasadnienie. Tymczasem są one tak ogólne, że na ich podstawie można nawet spółkę obciążyć niewykonalnymi zadaniami. Albo więc umowy w ogóle nie powinno być, a cały szczegółowy zakres obowiązków powinien się znaleźć w decyzji, od której można się odwołać, albo też do decyzji należało od razu dołączyć umowę określającą ten zakres.
[srodtytul]Resztę załatwia umowa[/srodtytul]