WSA stwierdził, że skarga jest zasadna.
Zasadą jest, że w każdym stadium postępowania organ podatkowy obowiązany jest udostępnić stronie akta sprawy. Korzystając z tego prawa, strona może przeglądać te akta oraz sporządzać z nich notatki, kopie lub odpisy. Może też żądać uwierzytelnienia odpisów lub kopii akt sprawy lub wydania ich uwierzytelnionych odpisów. Akta sprawy są udostępniane w lokalu organu podatkowego w obecności pracownika tego organu.
Prawo wglądu do akt sprawy doznaje ograniczeń – stosownie do art. 179 § 1 ordynacji podatkowej – w odniesieniu do dokumentów objętych ochroną tajemnicy państwowej, a także innych dokumentów wyłączonych przez organ z akt sprawy ze względu na interes publiczny.
Sąd zauważył, że nie ma w tej sprawie sporu co do tego, że dokument, którego dotyczy zaskarżone postanowienie, nie był objęty ochroną tajemnicy państwowej. Spór dotyczy natomiast tego, czy odmowa jego wydania była uzasadniona ze względu na potrzebę ochrony interesu publicznego.
Użyte w art. 179 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] pojęcie „interes publiczny” nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane, przez co utrudniona może być interpretacja wynikającej z tego przepisu normy prawnej.
Niemniej, posiłkując się dotychczasowym dorobkiem judykatury, można przyjąć, że przez „interes publiczny” należy rozumieć korzyść służącą ogółowi, dyrektywę postępowania nakazującą respektowanie takich wartości wspólnych dla całego społeczeństwa, jak: sprawiedliwość, bezpieczeństwo, zaufanie obywateli do organów władzy publicznej.