Odmowa udostępnienia dokumentów musi być uzasadniona

Organ podatkowy, wyłączając z akt sprawy dokument, powinien w aktach pozostawić jego kopię z trwale usuniętymi informacjami pozwalającymi zidentyfikować podmiot, którego dane były w nim zawarte

Aktualizacja: 16.06.2010 04:41 Publikacja: 16.06.2010 03:00

Odmowa udostępnienia dokumentów musi być uzasadniona

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Rzeszowie z 27 maja 2010 r. (I SA/Rz 210/10).[/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Dyrektor izby skarbowej odmówił przesłania z akt kontroli skarbowej prowadzonej wobec M.D. pisma dyrektora urzędu kontroli skarbowej. Powodem odmowy było wyłączenie z akt sprawy dokumentu ze względu na ochronę interesu publicznego, którego przesłanką było dobro osób trzecich, poprzez zaniechanie upowszechniania danych i informacji zawartych w nim, a dotyczących osoby niebędącej stroną w toczącym się postępowaniu.

M.D. złożył na to postanowienie zażalenie. Nie odniosło ono jednak skutku. Ostatecznie sprawa znalazła finał w sądzie.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że skarga jest zasadna.

Zasadą jest, że w każdym stadium postępowania organ podatkowy obowiązany jest udostępnić stronie akta sprawy. Korzystając z tego prawa, strona może przeglądać te akta oraz sporządzać z nich notatki, kopie lub odpisy. Może też żądać uwierzytelnienia odpisów lub kopii akt sprawy lub wydania ich uwierzytelnionych odpisów. Akta sprawy są udostępniane w lokalu organu podatkowego w obecności pracownika tego organu.

Prawo wglądu do akt sprawy doznaje ograniczeń – stosownie do art. 179 § 1 ordynacji podatkowej – w odniesieniu do dokumentów objętych ochroną tajemnicy państwowej, a także innych dokumentów wyłączonych przez organ z akt sprawy ze względu na interes publiczny.

Sąd zauważył, że nie ma w tej sprawie sporu co do tego, że dokument, którego dotyczy zaskarżone postanowienie, nie był objęty ochroną tajemnicy państwowej. Spór dotyczy natomiast tego, czy odmowa jego wydania była uzasadniona ze względu na potrzebę ochrony interesu publicznego.

Użyte w art. 179 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] pojęcie „interes publiczny” nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane, przez co utrudniona może być interpretacja wynikającej z tego przepisu normy prawnej.

Niemniej, posiłkując się dotychczasowym dorobkiem judykatury, można przyjąć, że przez „interes publiczny” należy rozumieć korzyść służącą ogółowi, dyrektywę postępowania nakazującą respektowanie takich wartości wspólnych dla całego społeczeństwa, jak: sprawiedliwość, bezpieczeństwo, zaufanie obywateli do organów władzy publicznej.

Jak słusznie wskazał dyrektor izby skarbowej, pod pojęciem „interes publiczny” mieści się również dobro osób trzecich niebędących stroną w toczącym się postępowaniu. Także ze względu na tak rozumiany interes publiczny organ podatkowy jest umocowany do wyłączenia z akt sprawy dokumentów.

Sąd uważa jednak, że [b]skoro uprawnienie organu podatkowego rozciąga się tak daleko, że może on wyłączyć z akt sprawy cały dokument, to zasadne wydaje się przyjęcie wniosku o możliwość pozbawienia dostępu strony tylko do części dokumentu[/b].

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Rzeszowie z 27 maja 2010 r. (I SA/Rz 210/10).[/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Praca, Emerytury i renty
Zwolnienie z pracy za krytykę LGBTQ i feministek? Zapadł ważny wyrok
Prawo drogowe
Nowy znak drogowy i zmiany w oznakowaniu przejść dla pieszych. Co muszą wiedzieć kierowcy?
Praca, Emerytury i renty
Część seniorów dostanie w lipcu dwa przelewy. Zasady wypłaty renty wdowiej
Praca, Emerytury i renty
Duże zmiany w wypłatach 800 plus w czerwcu. Od lipca nowy termin
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Praca, Emerytury i renty
Duże zmiany w zasadach przyznawania i wypłaty zasiłku pogrzebowego