Nie każde wypowiedzenie umowy trzeba uzasadnić

Podanie przyczyny, dla której szef wypowiada angaż, jest konieczne, gdy jest to umowa bezterminowa. W przeciwnym razie nie ma takiego obowiązku

Aktualizacja: 18.06.2010 04:46 Publikacja: 18.06.2010 03:00

Nie każde wypowiedzenie umowy trzeba uzasadnić

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Potwierdza to[b] wyrok SN z 12 lutego 2010 r. (II PK 206/09)[/b].

W analizowanej przez sąd sprawie dwóch pracowników zajmujących stanowiska handlowców zostało podejrzanych o kradzież. Po złożeniu zeznań w charakterze świadków zostali zwolnieni. Nie przedstawiono im żadnych zarzutów, a postępowanie karne zostało umorzone.

W tym samym czasie pracodawca rozwiązał z nimi umowy o pracę bez wskazywania przyczyn jej rozwiązania. Stało się tak, gdyż z firmą łączyły ich angaże na czas określony z możliwością rozwiązania z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia.

Pracownicy wnieśli sprawę do sądu. Chcieli odszkodowania za naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów terminowych. Twierdzili bowiem, że firma nadużyła swoich praw i naruszyła ich dobra osobiste. Sąd zgodził się z ich zdaniem. Przyznał też odszkodowanie. Jednak to nie zakończyło sporu.

Pracodawca odwołał się bowiem do sądu drugiej instancji. Ten natomiast stwierdził, że w razie wypowiedzenia umowy na czas określony przez pracodawcę pracownik może dochodzić odszkodowania, ale tylko w przypadku naruszenia przepisów o wypowiadaniu, a nie w razie jego niezasadności. Zmienił zaskarżony wyrok i oddalił żądania pracowników. Ci wnieśli skargę kasacyjną.

Rozpatrujący ją SN uznał, że [b]pracodawca ma prawo powiadamiać policję o swoich podejrzeniach wobec pracowników, nawet jeśli nie znajdzie się dowodów na ich potwierdzenie.[/b] Firma nie ponosi z tego powodu konsekwencji.

W ocenie sądu takie działania nie są podstawą do uznania, że pracodawca dążył do wyrządzenia szkody pracownikom. Z tego tytułu nie przysługuje im odszkodowanie. Pracodawca nie miał obowiązku uzasadniania przyczyny wypowiedzenia umów terminowych.

[ramka][b]Uwaga[/b]

Zgodnie z art. 30 § 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=ED7D35C1FACA1955122C4F4D0F57AA63?id=76037]k.p[/link]. w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie.

Przepis ten w zakresie, w jakim pomija potrzebę wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony, jest zgodny z art. 32 ust. 1 i 2 oraz art. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=23CE1B89462CD5C02408562E27507C80?id=77990]konstytucji[/link].

[b]Orzekał o tym Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2 grudnia 2008 r. ( P 48/07).[/b][/ramka]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo