Zapomogi na leki są bez PIT, jeśli nie przekroczą rocznie 2280 zł

Przekazywane przez fundację bony towarowe dla przewlekle chorych pozwalające zapłacić za leki mogą być uznane za zapomogę i jako takie korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego

Aktualizacja: 17.08.2010 04:39 Publikacja: 17.08.2010 03:00

Zapomogi na leki są bez PIT, jeśli nie przekroczą rocznie 2280 zł

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 21 lipca 2010 r., I SA/Bk 219/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Fundacja P. zwróciła się do ministra finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie sposobu opodatkowania bonów towarowych przeznaczonych na zakup leków bądź środków medycznych.

Celem fundacji jest prowadzenie działalności z zakresu ochrony zdrowia. Zamierza ona udzielać osobom przewlekle chorym wsparcia finansowego w formie przekazania środków pieniężnych bądź w formie wręczenia bonów towarowych (o wartości określonych nominałów) opatrzonych logo i danymi adresowymi fundacji, za pomocą których podopieczny fundacji będzie mógł zapłacić za leki i środki medyczne.

Pytała, czy wsparcie pacjentów objętych pomocą fundacji (osób fizycznych zamieszkujących na terytorium Polski) w formie przekazania środków pieniężnych jest darowizną w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn czy też stanowi przychód w rozumieniu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link].

Organ podatkowy stwierdził, że bony towarowe jako świadczenia niepieniężne nie mogą zostać objęte zwolnieniem od podatku określonym w art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o PIT i podlegają opodatkowaniu jako przychody „z innych źródeł”.

Sprawa ostatecznie trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że skarga fundacji jest uzasadniona.

Przypomniał, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł. W opinii organu podatkowego pojęcie „zapomoga” oznacza bezzwrotną pomoc finansową. Z kolei zdaniem fundacji „zapomoga” to pomoc materialna, wspomożenie, zasiłek, subsydium, wsparcie.

W opinii sądu znaczenia tego pojęcia nie można określić na podstawie tylko jednego słownika języka polskiego.

Sięgając do poszczególnych słowników, WSA stwierdził, że pod pojęciem „zapomoga” rozumie się także „wsparcie” i „zasiłek”. Sąd doszedł do wniosku, że przyjęcie przez organ podatkowy wykładni ograniczającej się do utożsamiania zasiłku wyłącznie ze świadczeniem pieniężnym nie jest zasadne.

Wyniki wykładni językowej powinny być też uściślane w kontekście wykładni systemowej i celowościowej. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy pomoc realizowana jest w drodze przekazania zapomogi pod postacią bonu, czy też świadczenia finansowego, realizowany jest ten sam cel – pomoc osobom przewlekle chorym. Również wykładnia systemowa potwierdza stanowisko fundacji.

[wyimek]Świadczenia mogą być pieniężne lub niepieniężne[/wyimek]

W art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o PIT jest mowa o „zapomogach otrzymanych”. Ustawa nie posługuje się zatem zwrotem wskazującym na wyłącznie pieniężny charakter świadczenia, np. zapomogi wypłacone.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 21 lipca 2010 r., I SA/Bk 219/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo