Zpchr może uniknąć zapłaty PCC

Jeżeli czynność zakładu pracy chronionej pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzeniem zakładu, przysługuje mu zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych

Aktualizacja: 06.09.2010 04:41 Publikacja: 06.09.2010 03:00

Zpchr może uniknąć zapłaty PCC

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 13 sierpnia 2010 r., I SA/Łd 505/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Sporządzono akt założycielski spółki z o.o. Notariusz pobrał od niego podatek od czynności cywilnoprawnych. Pełnomocnik spółki wystąpił o stwierdzenie nadpłaty w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0788FC199FF9D8FB3843C5D634417688?id=185384]PCC[/link].

Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przewiduje zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych dla czynności bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością zakładu. W związku z tym z podatku zwolnione są czynności, których stroną jest spółka, dokonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Z twierdzeniami spółki nie zgodziły się organy podatkowe. Sprawa znalazła finał w sądzie.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że skarga zasługuje na uwzględnienie.

Przypomniał, że zgodnie z art. 31 ust. 1 pkt 1 lit. b [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D96934C86242F5A49A9A4557C710E194?id=257066]ustawy o rehabilitacji[/link] prowadzący zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej w stosunku do tego zakładu jest zwolniony z PCC – jeżeli czynność przez niego dokonana pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzeniem zakładu.

Zwolnienie to ma charakter podmiotowo-przedmiotowy, co oznacza, że konieczne jest spełnienie zarówno kryterium podmiotowego (ze zwolnienia może skorzystać podmiot prowadzący zakład pracy chronionej), jak i przedmiotowego (wymagane jest istnienie bezpośredniego związku z prowadzeniem zakładu).

Czynnością, w stosunku do której zwolnienia od PCC domaga się skarżący, jest przekształcenie organizacyjne zakładu pracy chronionej. Zarówno podmiot przejmowany, jak i przejmujący miały status zakładu pracy chronionej, co wypełnia kryterium podmiotowe omawianego zwolnienia.

Zwolnienia od podatków udzielono zakładowi pracy chronionej tylko w stosunku do tego zakładu. A contrario – podatki należne od prowadzącego zakład pracy chronionej, ale niepozostające w związku z funkcjonowaniem tego zakładu rozumianym jako prowadzenie działalności gospodarczej w warunkach określonych w art. 28 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D96934C86242F5A49A9A4557C710E194?id=257066]ustawy o rehabilitacji[/link], podlegają uiszczeniu na zasadach ogólnych.

Zdaniem organów założenie spółki nie jest bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą tej firmy, ponieważ nie zostało objęte przedmiotem jej działalności.

W ocenie sądu pogląd taki jest błędny. Nadanie podmiotowi gospodarczemu określonej formy organizacyjnej jest bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą tego podmiotu, gdyż czynność organizowania się w określonej postaci formalnoprawnej jest dokonywana wyłącznie w tym celu.

Spółka z o.o. powstała do wykonywania działalności gospodarczej i utworzenie tej formy organizacyjnej łączy z jej działalnością najbardziej bezpośredni z możliwych związków, pozbawiony jakichkolwiek ogniw pośrednich. Nadanie spółce z o.o. statusu zakładu pracy chronionej z dniem jej powstania wprost dotyczy prowadzenia zakładu w określonej postaci.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo