Reklama
Rozwiń

Sąd sprawdzi, czy skargę wniosła osoba do tego uprawniona

Aby ustalić, czy skarga pochodzi od osób uprawnionych do reprezentowania spółki akcyjnej, sąd musi mieć możliwość ustalenia składu jej zarządu i to na dzień złożenia skargi

Aktualizacja: 22.09.2010 04:37 Publikacja: 22.09.2010 03:00

Sąd sprawdzi, czy skargę wniosła osoba do tego uprawniona

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 31 sierpnia 2010 r., III SA/Wr 547/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Samorządowe kolegium odwoławcze utrzymało w mocy decyzję burmistrza dotyczącą wymiaru podatku od nieruchomości.

Skargę złożyło przedsiębiorstwo A SA. Sąd wezwał stronę skarżącą do uzupełnienia braków formalnych skargi, poprzez nadesłanie pełnego odpisu z KRS oryginału lub kopii potwierdzonej przez uprawnioną do tego osobę, tj. notariusza, bądź też adwokata lub radcę prawnego będącego ustanowionym w sprawie pełnomocnikiem. Strona skarżąca złożyła kserokopię odpisu z KRS.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że skarga podlega odrzuceniu wobec nieuzupełnienia braków formalnych, pomimo skutecznego wezwania.

Przepis art. 25 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C431E3B4F0005B38CA300DF8E5B4B900?id=166935]prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi[/link] przyznaje osobom prawnym tzw. zdolność sądową, tj. zdolność występowania przed sądem administracyjnym jako strona. Jak wynika z art. 12 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0878F97C9B855869DA1A3F9BAD45E3AB?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link], spółka akcyjna posiada osobowość prawną, gdy jest wpisana do rejestru.

Z kolei art. 368 § 1 tej ustawy umocowuje zarząd tego typu spółki do reprezentowania jej na zewnątrz, w tym do występowania w postępowaniu sądowoadministracyjnym w imieniu spółki.

Prawidłowe ustalenie składu zarządu na dzień złożenia skargi umożliwia sądowi jej weryfikację pod kątem sporządzenia środka zaskarżenia przez uprawnione do tego osoby, co stanowi jeden z warunków przesądzających o jego skuteczności. Chroni to również stronę przed ewentualnymi, negatywnymi skutkami następstw podjęcia w jej imieniu działań przez osoby do tego nielegitymowane, zapewniając przy tym także prawidłowość postępowania sądowoadministracyjnego w tym zakresie.

[b]Adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy, a także doradca podatkowy mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa oraz odpisy innych dokumentów wykazujących ich umocowanie. Sąd może w razie wątpliwości zażądać urzędowego poświadczenia podpisu strony. Nie upoważnia to jednak radców prawnych, podobnie jak i pełnomocników innych kategorii, do poświadczania dokumentów wykazujących umocowanie dla innych pełnomocników.[/b]

Jak wynika z akt sprawy, radca prawny S.A. nie jest umocowanym w niniejszej sprawie pełnomocnikiem. Brak mu zatem uprawnień do poświadczenia dokumentów wykazujących pełnomocnictwo dla F.B.

Niezałączenie prawidłowo sporządzonego dokumentu określającego umocowanie do reprezentowania strony skarżącej (oryginału czy też poświadczonego odpisu przez uprawnioną do tego osobę) stanowi brak formalny skargi.

Uwierzytelnienie odpisu z KRS potwierdzającego uprawnienie dla osób działających w imieniu spółki, do umocowania F.B. jako pełnomocnika w sprawie, dokonane przez radcę prawnego nie może być uznane za prawidłowe, albowiem pozostaje w sprzeczności z art. 37 § 1 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono