WSA stwierdził, że skarga podlega odrzuceniu wobec nieuzupełnienia braków formalnych, pomimo skutecznego wezwania.
Przepis art. 25 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C431E3B4F0005B38CA300DF8E5B4B900?id=166935]prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi[/link] przyznaje osobom prawnym tzw. zdolność sądową, tj. zdolność występowania przed sądem administracyjnym jako strona. Jak wynika z art. 12 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0878F97C9B855869DA1A3F9BAD45E3AB?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link], spółka akcyjna posiada osobowość prawną, gdy jest wpisana do rejestru.
Z kolei art. 368 § 1 tej ustawy umocowuje zarząd tego typu spółki do reprezentowania jej na zewnątrz, w tym do występowania w postępowaniu sądowoadministracyjnym w imieniu spółki.
Prawidłowe ustalenie składu zarządu na dzień złożenia skargi umożliwia sądowi jej weryfikację pod kątem sporządzenia środka zaskarżenia przez uprawnione do tego osoby, co stanowi jeden z warunków przesądzających o jego skuteczności. Chroni to również stronę przed ewentualnymi, negatywnymi skutkami następstw podjęcia w jej imieniu działań przez osoby do tego nielegitymowane, zapewniając przy tym także prawidłowość postępowania sądowoadministracyjnego w tym zakresie.
[b]Adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy, a także doradca podatkowy mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa oraz odpisy innych dokumentów wykazujących ich umocowanie. Sąd może w razie wątpliwości zażądać urzędowego poświadczenia podpisu strony. Nie upoważnia to jednak radców prawnych, podobnie jak i pełnomocników innych kategorii, do poświadczania dokumentów wykazujących umocowanie dla innych pełnomocników.[/b]
Jak wynika z akt sprawy, radca prawny S.A. nie jest umocowanym w niniejszej sprawie pełnomocnikiem. Brak mu zatem uprawnień do poświadczenia dokumentów wykazujących pełnomocnictwo dla F.B.