Stosując obniżoną 7-proc. stawkę VAT na odzież, dodatki odzieżowe dla niemowląt oraz obuwie dziecięce, Polska naruszyła zobowiązania wynikające z dyrektywy Rady 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej - stwierdził [b]dziś (28 października 2010 r.) Europejski Trybunał Sprawiedliwości (wyrok w sprawie C-49/09; Komisja przeciwko Polsce)[/b].
Polskie władze argumentowały, że niższy podatek może być, w drodze odstępstwa, dopuszczony na podstawie przepisów samej dyrektywy. Dyrektywa upoważnia bowiem państwa członkowskie do utrzymania obniżonych stawek VAT na określone towary i usługi, pod warunkiem że stawki te były stosowane w tych państwach członkowskich w dniu 1 stycznia 1991 r.
[b]1 stycznia 1991 r. w Polsce obowiązywał podatek obrotowy. Nie odpowiadał on zasadniczym cechom podatku VAT, a więc Polska nie stosowała w tej dacie podatku VAT w rozumieniu dyrektywy 2006/112 ani systemu opodatkowania wykazującego zasadnicze cechy podatku VAT[/b] - odparł ETS.
Tym samym - zdaniem ETS - nie zostały spełnione przesłanki stosowania odstępstwa przewidzianego w dyrektywie. W konsekwencji Polska powinna była stosować standardową stawkę podatku VAT do omawianych wyrobów.
Rozpatrując tę sprawę Trybunał przypomniał cztery zasadnicze cechy podatku VAT: