Rezygnując z najmu, można rozliczyć poniesione nakłady

Jeżeli nie doszło do zmiany działalności prowadzonej przez podatnika, to straty poniesione w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu

Aktualizacja: 24.11.2010 03:53 Publikacja: 24.11.2010 02:00

Rezygnując z najmu, można rozliczyć poniesione nakłady

Foto: Rzeczpospolita

Red

[b]Tak orzekł WSA we Wrocławiu 7 października 2010 r. (I SA/Wr 974/10).[/b]

Spółka z o.o. poniosła wydatki na adaptację i dostosowanie wynajmowanych budynków do swoich potrzeb. Były one wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej.

Ze względu na zmianę sytuacji spółka musiała rozwiązać umowę najmu. Jej zdaniem część wydatków, które poniosła na inwestycje w obcym środku trwałym i które nie zostały ujęte jako koszt w postaci odpisów amortyzacyjnych, może być do nich zaliczona z chwilą likwidacji inwestycji.

Nie doszło bowiem w tej sytuacji do zmiany rodzaju prowadzonej działalności, a tylko wtedy przepisy uniemożliwiają rozliczenie niezamortyzowanej części wartości początkowej likwidowanych środków trwałych.

Izba skarbowa nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Argumentowała, że tego rodzaju wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, tylko jeśli dojdzie do fizycznej likwidacji inwestycji w obcym środku trwałym.

Sąd uchylił jej interpretację. Wyjaśnił, że wyłączenie z kosztów zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link] nie ma w tej sprawie zastosowania, ponieważ nie doszło do zmiany rodzaju prowadzonej działalności podatnika.

Podkreślił, że z momentem zwrotu pomieszczeń przestają istnieć inwestycje w obcym środku trwałym podatnika.

Zdaniem WSA pojęcie likwidacji należy rozumieć szeroko. Nie można go więc wiązać tylko z fizyczną likwidacją środka trwałego.

[i]Autor jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Komentuje Karolina Kruś, starsza konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro we Wrocławiu)[/b]

Art. 16 ust. 1 pkt 1 i 6 ustawy o CIT wskazuje na możliwość zaliczenia do kosztów nieumorzonej wartości środków trwałych w sytuacji ich odpłatnego zbycia lub likwidacji. Wątpliwości mogą dotyczyć tego, w jaki sposób powinna zostać przeprowadzona likwidacja środka trwałego.

Kwestia ta nabiera szczególnego znaczenia w przypadku likwidacji inwestycji w obcym środku trwałym, która polega na zaprzestaniu przez podatnika prowadzenia działalności w wynajmowanym lokalu z przyczyn ekonomicznych (niezwiązanych ze zmianą rodzaju działalności).

W takiej sytuacji przedsiębiorcy, rozwiązując umowę najmu z właścicielem lokalu, często pozostawiają poniesione nakłady na jego adaptację w stanie nienaruszonym.

W zamian otrzymują od właściciela zwrot ich wartości (na zasadach ustalonych w umowie). Zgodnie z ugruntowaną linią interpretacyjną organów podatkowych jeśli nie następuje fizyczna likwidacja dokonanych przez podatnika ulepszeń i modernizacji w obcym lokalu, to z chwilą zaprzestania wykorzystywania lokalu dla celów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej nieumorzona wartość inwestycji w obcym środku trwałym nie może być kosztem uzyskania przychodów.

Odmienne podejście prezentują sądy administracyjne (w tym WSA we Wrocławiu w analizowanym orzeczeniu). Wskazują, że w celu rozpoznania kosztu uzyskania przychodów wystarczy ich zaksięgowanie dla celów rachunkowych i wykreślenie z ewidencji nieumorzonej wartości nakładów na inwestycję w obcym środku trwałym. Fizyczny demontaż lub zniszczenie tych nakładów nie jest więc konieczne.

Warto zauważyć, że sposób podatkowego traktowania kosztów nieumorzonej wartości inwestycji w obcym środku trwałym wpływa na obowiązek rozpoznania przychodu z tytułu zwrotu części poniesionych nakładów przez właściciela lokalu. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się zwróconych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

W świetle praktyki organów podatkowych zwrot taki nie powinien zwiększać podstawy opodatkowania deklarowanej przez podatników. Przyjmując natomiast wykładnię stosowaną przez sądy administracyjne, podatnicy powinni w tym zakresie rozpoznawać przychód podatkowy i odpowiednio przyporządkować do niego koszt jego uzyskania (w wysokości nieumorzonej wartości inwestycji w obcym środku trwałym).

Biorąc pod uwagę brzmienie ustawy o CIT i racjonalność ustawodawcy, stanowisko sądów administracyjnych wydaje się bardziej uzasadnione.[/ramka]

[b]Tak orzekł WSA we Wrocławiu 7 października 2010 r. (I SA/Wr 974/10).[/b]

Spółka z o.o. poniosła wydatki na adaptację i dostosowanie wynajmowanych budynków do swoich potrzeb. Były one wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr