Miasto Zielona Góra (gmina) ograniczało konkurencję, odmawiając zgody na korzystanie z przystanków autobusowych dwóm spółkom przewozowym z Żar. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakazał gminie zaniechanie stosowania niedozwolonej praktyki i nałożył na nią karę w wysokości ponad 200 tys. zł.
Zielona Góra jest w swoich granicach administracyjnych właścicielem i zarządcą wszystkich przystanków komunikacji miejskiej, a samo postępowanie zostało wszczęte na skutek pism, które skierowały do UOKiK firmy zajmujące się przewozem osób z Żar – Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej i spółka Żaranin.
Gmina twierdziła w toku postępowania, że zarzut ograniczania dostępu do przystanków jest niezgodny z prawdą. Jej celem była troska o bezpieczeństwo ruchu kołowego i zapobieganie utrudnieniom. Urząd nie zgodził się z tą interpretacją.
– Gmina nie przedstawiła żadnych opinii i ekspertyz. Powołała się na ogólniki, takie jak powstawanie korków, zaburzenia w płynności ruchu czy dużą liczbę zatrzymujących się na przystankach autobusów – stwierdził prezes UOKiK.
Konkludował, że gmina, wykorzystując swój wpływ na dostęp do przystanków komunikacji miejskiej, stosowała nie- obiektywne i dyskryminacyjne kryteria przy udzielaniu zgody na korzystanie z przystanków. W konsekwencji wykreowała sprzeczne ze zdrową konkurencją warunki funkcjonowania przedsiębiorstw. Doprowadziła do sytuacji, w której byt przedsiębiorców uzależniony był od niejasnych warunków udzielania zgody na korzystanie z przystanków. W rezultacie przeciwdziałała ukształtowaniu się warunków niezbędnych do rozwoju konkurencji na rynku przewozu osób.