Eksmisja na bruk jest niedopuszczalna także wówczas, gdy sąd w wyroku eksmisyjnym nie przyzna prawa do lokalu socjalnego ani zamiennego.
[b]Sąd Najwyższy w dwu jednobrzmiących uchwałach podjętych 21 stycznia 2011 r. (sygnatura akt: III CZP 116/10 i III CZP 120/10) potwierdził, że właścicielowi lokum, które ma być opróżnione, wolno żądać od gminy odszkodowania za szkodę wyrządzoną niewskazaniem tymczasowego pomieszczenia. [/b]
[srodtytul]Nie wolno wyrzucać na bruk [/srodtytul]
Problem wynika z art. 1046 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/1900_89/DU1964Nr%2043poz%20296a.asp]kodeksu postępowania cywilnego[/link], który nie dopuszcza eksmisji na bruk. Eksmitowany, w myśl tego przepisu, musi mieć zagwarantowane przynajmniej tymczasowe pomieszczenie. Dopóki gmina nie wskaże takiego pomieszczenia albo właściciel mieszkania lub eksmitowany sam go nie znajdzie, komornik musi się wstrzymać z eksmisją.
Orzekając eksmisję, sąd musi zawsze rozważyć, czy w świetle ustawy z 2001 r. o ochronie lokatorów eksmitowanemu albo członkom lub członkowi jego rodziny przysługuje prawo do lokalu socjalnego. Często jednak okazuje się, że tego prawa przyznać im nie można.