Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 marca 2011 r. (sygnatura akt: II FSK 1877/09)
uwzględnił skargę kasacyjną firmy leasingowej, która uzyskała niekorzystną interpretację dotyczącą podatku od nieruchomości. Sąd potwierdził, że skarżąca miała prawo z opóźnieniem zapłacić podatek od kupionych nowych budynków.
Uzasadniając wyrok, sędzia Zbigniew Kmieciak zwrócił uwagę na sporny art. 6 ust. 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.). Zgodnie z nim w wypadku nowych budynków i budowli obowiązek podatkowy powstaje 1 stycznia roku następującego po roku, w którym została zakończona ich budowa albo w którym rozpoczęto ich użytkowanie przed ich ostatecznym wykończeniem. W ocenie NSA z przepisu jasno wynika, że preferencja podatkowa jest związana z istnieniem budynku czy budowli. Nie ma znaczenia to, czy podatnikiem jest pierwotny inwestor czy nabywca nowo wybudowanego obiektu.
- Nabycie nie wyłącza prawa do zastosowania spornego art. 6 ust. 2 ustawy - podkreślił sędzia Kmieciak.
Podatniczka w kwietniu 2007 r. kupiła nieruchomość. Od razu do opodatkowania zgłosiła jednak tylko grunt. Uznała, że jeszcze nie musi płacić podatku od wchodzących w skład nieruchomości budynków i budowli, bo są nowe.