W orzeczeniu z 10 marca 2011 w połączonych sprawach C-497/09, C-499/09, C-501/09, C-502/09 rozstrzygnął kwestię zasad klasyfikowania świadczeń dla celów VAT jako usług restauracyjnych, kateringu i dostawy artykułów spożywczych (dań).
Konsumpcja na miejscu i dania gotowe
Spór dotyczył świadczeń polegających m.in. na sprzedaży napojów i gotowych dań do spożycia na miejscu (np. kiełbasek, frytek, hot dogów) ze specjalnie przystosowanych przyczep gastronomicznych bądź stoisk wyposażonych w kontuar oraz miejsc pozwalających na konsumpcję zakupionych posiłków (bez obsługi kelnerskiej), sprzedaży popcornu w kinach (gdy w foyer kin były również miejsca do siedzenia: stoliki, krzesła, kanapy) i dostawy gotowych dań w zamkniętych opakowaniach termicznych na życzenie klienta wraz z udostępnieniem naczyń, nakryć, stolików oraz personelu.
Chodziło o to, czy jest to dostawa towarów (produktów spożywczych), czy usługa, co było istotne w stanie prawnym sprzed wejścia w życie dyrektywy 2009/47/WE, kiedy to – w świetle unijnych regulacji – możliwe było stosowanie obniżonej stawki VAT na usługi restauracyjne i kateringowe.
Świadczenia złożone
ETS opierając się na koncepcji świadczeń złożonych, wskazał, że połączenia dostaw towarów z elementami świadczenia usług dla celów VAT tworzą jedną transakcję, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter.
W ocenie Trybunału, gdy przygotowanie ciepłego produktu gotowego ogranicza się do czynności pobieżnych i znormalizowanych i zwykle nie następuje na życzenie konkretnego klienta, lecz w sposób stały i regularny, w zależności od popytu możliwego do przewidzenia w sposób ogólny, nie można uznać takiego świadczenia za usługę, ale powinno być traktowane dla celów VAT jako dostawa towarów (nawet jeżeli konieczne jest wykonanie wielu czynności, które zapewnić mają odpowiednie przygotowanie posiłku).