Reklama

Wypowiedzenie ma pierwszeństwo przed urlopem

Co się dzieje, jeśli w jednym piśmie szef wypowiada angaż i udziela urlopu? Najpierw skutki wywołuje pierwsze oświadczenie, potem drugi

Aktualizacja: 13.04.2011 04:49 Publikacja: 13.04.2011 03:00

Wypowiedzenie ma pierwszeństwo przed urlopem

Foto: www.sxc.hu

Zdaniem Sądu Najwyższego  nie ma kolizji między art. 167

1

kodeksu pracy

i art. 41 k.p. Dlatego  że po wypowiedzeniu umowy o pracę pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop udzielany mu przez pracodawcę w tym czasie. Poza tym ochrona zatrudnienia z art. 41 k.p. dotyczy czasu, w którym pracownik korzysta już z urlopu wypoczynkowego

(wyrok z 4 listopada 2010, II PK 116/10).

Reklama
Reklama

Z art. 167

1

k.p. wynika, że w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik musi wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli pracodawca go udzieli.

Z kolei art. 41 k.p. zabrania pracodawcy wypowiadania umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Co powoduje zestawienie tych dwóch przepisów?

Według SN  umieszczenie w jednym piśmie skierowanym do pracownika oświadczeń o wypowiedzeniu i udzieleniu urlopu od dnia wymówienia jest jak najbardziej zgodne z prawem.

W efekcie pracownik znajduje się w okresie wypowiedzenia i równocześnie od następnej dniówki jest na urlopie, nawet  gdy ta dniówka rozpoczyna się w tym samym dniu, od którego biegnie okres wypowiedzenia. Nie dzieje się natomiast odwrotnie. Czyli udzielenie urlopu nie ma pierwszeństwa przed wypowiedzeniem.

Reklama
Reklama

SN zaznaczył, że skoro w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, gdy pracodawca go udzieli, to należy uznać, że w samej ustawowej konstrukcji przepisu prawodawca przyjmuje, że urlop może być udzielony pracownikowi wraz z wypowiedzeniem.

Urlop z art. 167

1

k.p. jest następstwem wypowiedzenia umowy o pracę i nie może być udzielony przed wymówieniem. Przyjęcie odmiennego stanowiska (urlop ma pierwszeństwo) jest całkowicie nieuzasadnione i prowadziłoby do tego, że w każdym takim wypadku wypowiedzenie należałoby uznać za niezgodne z prawem.

W myśl art. 154

2

Reklama
Reklama

§ 1 k.p. urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. O początku urlopu decyduje rozkład czasu pracy pracownika.

W konsekwencji znaczenie ma początek kolejnej doby pracowniczej, a nie ta sama doba kalendarzowa. Innymi słowy skoro urlop zaczyna się w momencie, w którym pracownik miał się stawić do pracy, nie ma podstaw, żeby przyjmować, że korzysta on już z urlopu tego samego dnia we wcześniejszych jego godzinach.

Okoliczności sprawy

Wyrok SN z 4 listopada 2010 został wydany w sprawie, w której pracownicy wręczono wypowiedzenie po zakończeniu „nocki", o 6 rano. Jej kolejna doba pracownicza miała zacząć się tego samego dnia kalendarzowego o 22.

Ponieważ razem z wypowiedzeniem szef udzielił podwładnej urlopu od tego samego dnia, w którym już część godzin przepracowała i miała pracować jeszcze, sąd niższej instancji uznał, że wypowiedzenie naruszało art. 41 k.p. Pracownica przebywała bowiem na urlopie od momentu zakończenia pracy o 6 rano.

Reklama
Reklama

SN nie zgodził się z tą opinią. Przyjął, że najpierw wypowiedzenie wywołało skutek, a dopiero potem (od 22) podwładna rozpoczęła udzielony jej urlop.

Autor jest asystentem sędziego w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego

Zobacz więcej w serwisie:

Zwolnienia z pracy

»

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zdaniem Sądu Najwyższego  nie ma kolizji między art. 167

kodeksu pracy

Pozostało jeszcze 98% artykułu
Reklama
Cudzoziemcy
Nielegalni migraci z Afganistanu dostaną od państwa zadośćuczynienie
Prawo karne
Trzej lekarze usłyszeli wyrok w głośnej sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Biznes
Dostępność cyfrowa - nowe przepisy o e-handlu zmienią internetowy biznes
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Reklama
Reklama