Wynika tak z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 29 czerwca 2011 (III SA/Wa 3225/10), choć skrajnie odmienną interpretację problemu przedstawił minister finansów.
Rekompensata nadmiernego zużycia
Przedmiotem kontraktu były maszyny budowlane, których pełne wykorzystanie wiąże się z istotnym ryzykiem operacyjnym. Musi być ono należycie rekompensowane leasingodawcy, zwykle pod postacią atrakcyjniejszego wynagrodzenia.
Inne wyjście z sytuacji znalazła warszawska spółka akcyjna, która zobowiązała się w treści jednego z powiązanych kontraktów do wypłaty odszkodowań w razie zanotowania nadmiernego wykorzystania maszyn. To porozumienie uwarunkowało zawarcie właściwej umowy leasingu.
Przedsiębiorstwo zwróciło się do odpowiednich organów skarbowych o interpretację, czy prawidłowo uznaje kwoty odszkodowania za koszt uzyskania przychodów. Powołało się na art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), wskazując, że ewentualna wypłata, choć nie byłaby bezpośrednio związana z działalnością podstawową, warunkuje jej dalsze prowadzenie w niezmienionej formie.
Spor o związek z przychodem
W sierpniu ubiegłego roku minister finansów uznał pogląd ten za bezzasadny, wskazując brak wyraźnego związku między koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat i prowadzeniem typowej dla spółki działalności operacyjnej.