Podjęta ostatnio decyzja o wstrzymaniu związania się Polski umową gazową z Rosją daje czas na dodatkową refleksję. W wielu dyskusjach podnoszone były wątpliwości natury gospodarczej, geopolitycznej, a także prawnej dotyczące zgodności niektórych rozwiązań tam zawartych z prawem Unii Europejskiej. Na uboczu pozostawała inna ważna kwestia: zgodność tej umowy z Konstytucją RP.
Poddając analizie, w zakresie jedynie dokumentów publicznie dostępnych, zapisy tej umowy, można postawić uzasadnione pytanie, czy z racji tego, że regulacja ta ingeruje w prawa podmiotowe jednostek, takie jak np.: autonomia woli i swoboda umów, swoboda gospodarcza, ochrona praw majątkowych, określając niejako treść i sposób korzystania z tych praw, nie stanowi ona materii ustawowej, dla której przepisy konstytucji wymagają dokonania pełnej ratyfikacji, czyli ustawy przyjętej przez Sejm i ratyfikacji przez prezydenta RP, a nie tylko przyjęcia jej w drodze umowy międzyrządowej? Można zastanowić się również, w jakiej mierze umowa ta obciąża Polskę pod względem finansowym. Tego rodzaju znaczne obciążenie stanowi również konstytucyjną przesłankę związania się przez Polskę tą umową w drodze pełnej ratyfikacji. Nie rozstrzygając poruszonych kwestii, przedstawię poniżej kilka uwag, które mają znaczenie dla takiego właśnie toku analizy prawnej.
[srodtytul]Czy jest potrzebna ratyfikacja[/srodtytul]
Akt ten jest umową międzynarodową, której wejście w życie rodzi konsekwencje prawne tak w sferze prawa wewnętrznego, jak i w kontekście zobowiązań międzynarodowych Polski. Sposób związania się nią przez RP oraz tego konsekwencje zależą od prawa krajowego. Związując się umową międzynarodową, państwo zaciąga dwa odmienne zobowiązania: jedno dotyczące stosowania i przestrzegania norm prawa międzynarodowego w stosunkach zewnętrznych, drugie – jego stosowania w stosunkach wewnętrznych. Takie same konsekwencje wywoła związanie się przez Polskę umową gazową. Państwo nie może zasłaniać się niewykonaniem zobowiązań wynikających z wiążących je umów międzynarodowych odmiennymi regulacjami prawa wewnętrznego, gdyż może to pociągać za sobą odpowiedzialność odszkodowawczą państwa.
Sposób związania się umową międzynarodową wpływa na zakres jej obowiązywania w krajowym porządku prawnym. Zgodnie z art. 87 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A98678F0B45EF0DCEB6D6DC70EC7E7D5?id=77990]konstytucji[/link] źródłem prawa obowiązującego w Polsce są wyłącznie umowy międzynarodowe ratyfikowane. Ratyfikacja za uprzednią zgodą ustawową dotyczy umów, o których mowa w art. 89 § 1 konstytucji, w tym m.in. umów znacząco obciążających państwo pod względem finansowym czy też regulujących materię ustawową lub w których konstytucja wymaga ustawy.