W polskim procesie cywilnym inicjatywa dowodowa należy głównie do stron postępowania (art. 6 kodeksu cywilnego, art. 232 kodeksu postępowania cywilnego). To strony decydują nie tylko o rodzaju środka dowodowego, przede wszystkim o sposobie jego przeprowadzenia. W niektórych sprawach pojawiają się trudności: jak dowieść złej woli kontrahenta, winy małżonka? Coraz częściej materiał dowodowy jest wzbogacany zdjęciami robionymi z ukrycia, kserokopiami listów czy wydruków wiadomości e-mail (adresowanych do osoby trzeciej). Pojawiają się nagrania rozmów, nie tylko telefonicznych, nagrania dokonane komórką, zapiski treści esemesów itp.
Rodzi się pytanie o dopuszczalność takich środków dowodowych. Na jednej szali kładzie się dążenie do prawdy, na drugiej np. prawo do prywatności. W polskim prawie nie obowiązuje zasada owoców zatrutego drzewa. W k.p.c. nie ma zamkniętej listy źródeł dowodowych; dowodem może być wszystko, co ma znaczenie w sprawie. Czy aby na pewno?
Nielegalne i niedopuszczalne
Nie istnieje katalog złych dowodów, a pojęcia nielegalności oraz niedopuszczalności dowodu budzą wątpliwości.
Można przyjąć, iż nielegalne są te, które zostały uzyskane w sposób niezgodny z prawem: karnym, administracyjnym, cywilnym – materialnym czy procesowym. Chodzi nie tylko o sytuację przeprowadzenia dowodu niezgodnie z zakazami określonymi przez k.p.c. Dowodami nielegalnymi będą np. podrobiony, przerobiony czy wykradziony dokument, fotografia (tzw. fotomontaż), dokument prywatny, list, także wydruki wiadomości e-mail, rozmów z komunikatora internetowego bądź esemesów uzyskane (zebrane) bez zgody osoby zainteresowanej. Jako nielegalne powinny być traktowane także te, które ujawniają szczegóły życia prywatnego niepozostające w związku z przedmiotem postępowania, naruszające prawo do prywatności, cześć i dobre imię.
Uważam, że pojęcie dowodu niedopuszczalnego jest szersze od pojęcia dowodu nielegalnego; za niedopuszczalny uznać należy także taki, który został uzyskany niezgodnie z zasadami współżycia społecznego czy normami etycznymi.