Według art. 18 naszej konstytucji rodzina znajduje się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Pod tą „ochroną i opieką" znajdują się m.in. prawa rodziców oraz prawa ich dzieci – i to także gdy nie mieszkają razem. Wśród praw rodziców można wyróżnić te, które wynikają z władzy rodzicielskiej. Jak jednak trafnie podkreślił Sąd Najwyższy, według kodeksu rodzinnego i opiekuńczego władza rodzicielska to przede wszystkim zespół obowiązków rodziców względem dziecka; uprawnienia rodziców w stosunku do dziecka są niejako wtórnym składnikiem tej władzy.
Najbardziej charakterystyczną cechą władzy rodzicielskiej jest jej funkcja ochronna wobec dziecka. Powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga przede wszystkim dobro dziecka (art. 95 § 3 k.r.o.). Ma być wykonywana także wtedy, gdy rodzice dziecka żyją w ubóstwie.
Prawo dziecka do pomocy
W preambule do konwencji o prawach dziecka (DzU z 1991 r., nr 120, poz. 526) podkreśla się, że „dziecko dla pełnego i harmonijnego rozwoju swojej osobowości powinno wychowywać się w środowisku rodzinnym, w atmosferze szczęścia, miłości i zrozumienia". Zdaje się oczywiste, że tym środowiskiem rodzinnym ma być przede wszystkim środowisko naturalne dziecka.
Jeżeli dziecko jest pozbawione opieki rodzicielskiej, to – jak słusznie stanowi art. 72 ust. 2 konstytucji – przysługuje mu prawo do opieki i pomocy władz publicznych. Nie tylko dopiero wtedy, gdy jest całkowicie pozbawione opieki ze strony rodziców. I nie tylko wtedy, gdy pozbawienie to jest zawinione przez rodziców.
Jeżeli rodzicom jest potrzebna pomoc do należytego wykonywania władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy i inne organy władzy publicznej są obowiązane jej udzielać. W takim wypadku na sądzie i tych innych organach spoczywa obowiązek zawiadomienia np. właściwego ośrodka pomocy społecznej o potrzebie udzielenia rodzinie dziecka odpowiedniej pomocy (art. 100 k.r.o.). Nie powinna ona ograniczać się do pomocy materialnej, choć mogą być sytuacje, w których będzie w pełni uzasadniona i wystarczy do należytego wykonywania władzy rodzicielskiej.