Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 05.02.2015 22:57 Publikacja: 05.02.2015 21:00
Bez pomysłu na państwo, niepotrafiącej rozwiązywać problemów obywateli. A tych przybywa. Coraz bardziej agresywne roszczenia wysuwają poszczególne grupy zawodowe, zaraz dołączą do nich pacjenci odczuwający efekty kolejnych wadliwych zmian w służbie zdrowia, nie mówiąc już o ponad pół milionie frankowiczów, którzy oczekują od państwa naprawy tego, co kiedyś zaniedbało.
Partia rządząca chce chyłkiem przemknąć obok tych problemów, kierując uwagę opinii publicznej na kontrowersyjną konwencję antyprzemocową. W piątek, po kilku latach sporów, jej ratyfikacja ma być głosowana w Sejmie. Spory związane z tą konwencją były już wielokrotnie wykorzystywane przez rząd do wywoływania burz w okresach rozmaitych zawirowań. Mam wrażenie, że teraz jest podobnie.
Każdy, kto przynajmniej raz przeczytał konwencję, wie, że w sprawie poważnego problemu społecznego, jakim jest przemoc wobec kobiet, niczego ona nie zmieni. Proponuje bowiem rozwiązania, które w polskich kodeksach i ustawach są już i tak, a inne wydają się kuriozalne (jak zakaz wycinania łechtaczek czy zmuszania do małżeństwa nieletnich). Osobną kwestią jest bardzo słabe egzekwowanie istniejących rozwiązań oraz mizerna działalność instytucji antyprzemocowych.
Dla wielu obywateli skrzywdzonych w czasach PRL, wejście sędziów stanu wojennego do sądów w III RP było nieakceptowalne. Niemoc ludzi Solidarności, aby to wejście zablokować, odebrała szacunek Temidzie na dekady.
Przez ostatni rok główny ciężar działań i uwagi skupiony był na przywracaniu praworządności, choć z góry było wiadomo, że przy tym prezydencie para pójdzie w gwizdek. Jednocześnie w tym czasie nie zrobiono niczego, co by wydatnie poprawiło efektywność wymiaru sprawiedliwości.
Wiele obietnic pracowniczych zostało już zrealizowanych. Zabrakło jednak odważnych, kluczowych zmian w ubezpieczeniach społecznych.
Podatkowej rewolucji nie było, ale rządowi nie udało się zerwać z praktyką przygotowywania ustaw na ostatnią chwilę.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Zapowiedź premiera Donalda Tuska wpisania TVN oraz Polsatu na listę spółek strategicznych wywołała szereg komentarzy odnośnie do legalności ograniczenia swobody sprzedaży prywatnej inwestycji. W debacie pojawiło się szereg prawniczych nonsensów natomiast zabrakło wątków faktycznie istotnych, które mogą wywołać spory zarówno w tym jak i podobnych przypadkach.
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej” Grażyny Bastek jest publikacją unikatową. Daje wiedzę i poczucie, że warto ją zgłębiać.
Dzięki „The Great Circle” słynny archeolog dostał nowe życie.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Jeszcze zima się dobrze nie zaczęła, a w Szczecinie już druga „Odwilż”.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
W „Pułapce na myszy” Agathy Christie aktorzy Ateneum pokazują, że umieją grać na różnych instrumentach równocześnie. Czy to jeden z najlepszych spektakli roku? Niewykluczone.
W pamięci historycznej zakorzenił się jako szczery Czech, patriota. Wojsko było jego domem i rodziną. Mieścił się w idei czeskiego mesjanizmu, narodu, który został wybrany przez Pana, aby naprawił chrześcijaństwo i pokonał Antychrysta
Ubieganie się o świadczenie było łatwe, proste i bez zbędnej biurokracji. Ludzie składali wnioski przez internet, otrzymywali informację, że zostały one przyjęte, i pytali w sieci: „Panie Marczuk, gdzie jest haczyk?”. A jego nie było - mówi Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny w rządzie PiS.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas