Reklama
Rozwiń

Marek Isański: Czy sędziowie NSA podarli wydany i ogłoszony wyrok?

Na rozprawie w NSA w dniu 13.03.2020r. (w piątek trzynastego) w sprawie II FSK 1112/18 sąd ogłosił w imieniu RP wyrok oddalający skargę kasacyjną jednych z tysięcy ofiar tzw. ulgi meldunkowej. Następnie przed przystąpieniem do podania ustnych motywów uzasadnienia zarządził przerwę, po której ogłosił w imieniu RP wyrok w tej samej sprawie, ale zupełnie odmiennej treści. Co sędziowie zrobili z „pierwszym” wyrokiem?

Publikacja: 23.06.2023 18:08

Naczelny Sąd Administracyjny

Naczelny Sąd Administracyjny

Foto: Fotorzepa / Marta Bogacz

Minęły ponad 3 lata od czasu poinformowania Prezesa NSA przez FPP o przedmiotowym incydencie. Do dziś Fundacja nie otrzymała odpowiedzi, w której Prezes NSA odniósłby się merytorycznie do zdarzenia. O sprawie poinformowaliśmy również Wiceprezesów NSA.

Wydaje się dość oczywiste, że ogłoszenie w imieniu Rzeczpospolitej przez sąd - w szczególności gdy jest to sąd najwyższej instancji – wyroku w sprawie, a następnie ogłoszenie wyroku innej treści to rzecz niespotykana. Chyba nigdy, nigdzie - we w miarę cywilizowanym świecie - nikomu nie przyszło do głowy, że taka sytuacja może mieć miejsce. Według zgodnej opinii prawników współpracujących z FPP, jeśli sąd zniszczył wydany, podpisany i ogłoszony wyrok, to doszło do przestępstwa.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców
Opinie Prawne
Bogusław Chrabota: Adam Bodnar nie chce być Don Kichotem