Szeroko rozsławiony wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 14 kwietnia 2015 r. (sygn. P 45/12) w sprawie niekonstytucyjności przepisów umożliwiających bankom wystawianie bankowych tytułów egzekucyjnych (dalej BTE) mówił, że zakwestionowane przepisy tracą moc 1 sierpnia 2016 r.
Nie jest to artykuł o przyczynach tego rozstrzygnięcia – niemniej wypada zaznaczyć, że u jego podstaw legło naruszenie równości wobec prawa wskutek nadmiernego uprzywilejowania banków. Uchylenie przepisów o BTE w założeniu miało poprawiać sytuację drugiej strony stosunku prawego nawiązanego z bankiem.
Na tle zapadłego orzeczenia dyskutowanym problemem było, czy zakwestionowane przepisy zostaną zastąpione innymi, ustanawiającymi jakieś odrębne środki prawne przysługujące bankom, tyle że pozbawione konstytucyjnych wątpliwości, czy też do dochodzenia wierzytelności przez banki zastosowanie znajdą „powszechne" instrumenty i środki prawne, określone dotychczas obowiązującymi przepisami.
Interes banków w tym zakresie był czytelny – chodziłoby przede wszystkim o otrzymanie w miejsce BTE ewentualnego innego oręża pozwalającego na szybkie uzyskiwanie tytułów umożliwiających egzekwowanie wierzytelności. Nie bez znaczenia były też względy fiskalne. Ustawą z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw (DzU z 12 listopada 2015 r., poz. 1854) nie tylko wyprzedzono skutek utraty mocy zakwestionowanych przepisów, wiążąc go z dniem wejścia w życie ustawy (tj. z 21 listopada 2015 r.), ale dano także odpowiedź na wskazane wcześniej pytanie. Prawodawca, eliminując BTE, nie zdecydował się na wprowadzenie odrębnego środka dochodzenia wierzytelności przeznaczonego wyłącznie bądź w szczególności dla banków.
Notarialne oświadczenia
Niniejszy artykuł stanowi skróconą analizę wpływu wyeliminowania z obrotu prawnego BTE na aktualną praktykę banków w zakresie windykacji wierzytelności. Omówienie to zawężone zostało zarazem do banków spółdzielczych, a zatem z pominięciem pozostałych instytucji kredytowych, których spektrum środków o charakterze windykacyjnym – przyjmując szeroką definicję tego pojęcia – bywa z reguły bardziej rozbudowane, zważywszy na zakres działania takich podmiotów (jak np. bankowość inwestycyjna). Artykuł obejmuje obserwację praktyki członków obu istniejących w Polsce zrzeszeń banków spółdzielczych, co pozwala na tezę, że przedstawione tu uwagi mają charakter uniwersalny. Praktyka windykacyjna podążyła w stronę urzeczywistnienia zasady jak najszybszego i jak najtańszego działania w dochodzeniu wierzytelności przy wykorzystaniu alternatywnych dostępnych środków prawnych.