Kwestia przekazania obywatela polskiego z Irlandii na podstawie europejskiego nakazu aresztowania (ENA) stanęła przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu. Trybunał 1 czerwca przeprowadził rozprawę w sprawie C-216/18 Minister for Justice and Equality. Irlandzki sąd skierował sprawę do TSUE w związku z wątpliwościami, czy po przekazaniu podejrzany może liczyć w Polsce na sprawiedliwy proces.
Czytaj także: Nie można pytać TSUE o prawa i obowiązki organów innego kraju
Wbrew podawanym niekiedy opiniom, Trybunał nie będzie oceniał poziomu praworządności w Polsce i szansy na rzetelne postępowanie sądowe. Tej oceny dokonał już sąd irlandzki i jest ona negatywna. Pytanie prawne skierowane do TSUE ma jedynie dać odpowiedź, czy takie przekonanie sądu państwa wykonującego europejski nakaz aresztowania może uzasadniać nieprzekazanie poszukiwanej osoby.
Mogą być ograniczenia
Sąd irlandzki opiera się tu na doniosłym orzeczeniu TSUE w sprawach połączonych C-404/15 Aranyosi i C- 659/15 Caldararu. W wyroku tym, wydanym w kwietniu 2016 r., Trybunał stwierdził, że jeśli w państwie wydającym ENA, a zatem tym, do którego poszukiwana osoba miałaby trafić, grozi jej nieludzkie lub poniżające traktowanie, sąd wykonujący nakaz powinien uzyskać gwarancje, które wykluczyłyby takie ryzyko. Bez nich może umorzyć postępowanie, tj. nie przekazywać osoby poszukiwanej.
W wyroku Aranyosi TSUE odwołał się do twórczej wykładni prawa unijnego. Decyzja ramowa będąca podstawą prawną systemu ENA (z 13 czerwca 2002 r. w sprawie europejskiego nakazu aresztowania i procedury wydawania osób między państwami członkowskimi 2002/584/WSiSW), przewiduje bowiem ścisły i zamknięty katalog przesłanek, które umożliwiają odmowę wykonania nakazu. Obawa nieludzkiego lub poniżającego traktowania nie jest wśród nich wprost wymieniona. TSUE zaznaczył jednak, że zasada wzajemnego zaufania państw członkowskich doznawać może pewnych ograniczeń, zaś jej stosowanie nie może skutkować ograniczeniem praw podstawowych określonych w Karcie Praw Podstawowych UE.