Są jednak dane, że w walkach po stronie dżihadystów bierze udział co najmniej dwa razy tyle bojowników ze szwedzkim paszportem. Partie centroprawicowe (po wyborach w opozycji), zapowiedziały opracowanie raportu w sprawie bardziej zdecydowanego powstrzymywania islamistów od wyjazdów za granicę w celu udziału w obozach szkoleniowych i walkach organizacji terrorystycznych.
Propozycja obostrzeń wywołała protesty Szwedzkiego Związku Afroszwedów, którzy nazwali ją politycznym atakiem na wszystkich muzułmanów. Według organizacji działania te mogą przyczynić się do eskalacji dyskryminacji. Przeciwko obostrzeniom występuje też Partia Lewicy, argumentując, że obecna legislacja jest zupełnie wystarczająca.
Säpo od lat prowadzi działalność prewencyjną, mającą uniemożliwić werbunek do komórek dżihadu, nawiązując kontakt z młodymi mężczyznami ze strefy ryzyka i ich rodzinami. Niekoniecznie przynosi to pożądany efekt.
Teraz wśród propozycji przeciwdziałania niepożądanym rekrutacjom terrorystów wymienia się wyznaczenie narodowego koordynatora i wprowadzenia ściślejszej wpółpracy szkół ze służbą socjalną i policją. Rozważana jest także możliwość odebrania lub konfiskowania paszportów osobom, które się wybierają na eskapady do Syrii, Iraku, Somalii, Afganistanu i Pakistanu.
Z międzynarodowych badań wynika, ?że istnieje związek między aktywistami, którzy przeszli terrorystyczne szkolenie ?za granicą, i przeprowadzonymi zamachami na Zachodzie. Spośród 32 planów terrorystycznych aż w 20 bojownicy uczestniczyli w obozach szkoleniowych ?za granicą. Tak było też w przypadku Tajmoura Abdulwahaba, urodzonego w Bagdadzie, ale wychowanego w szwedzkim Tranås, który w grudniu 2010 r. dokonał samobójczego zamachu w centrum Sztokholmu. Według irakijskiej służby bezpieczeństwa Tajmour brał udział w szkoleniach terrorystycznych w Iraku rok wcześniej. Ostatnio wystąpił w szwedzkim radiu Haniel Hassan, który stracił trzech kuzynów zwerbowanych za granicą do walki o szarijat. Dwóch z nich, w wieku 19 lat i 20 lat, zginęło w walkach w Syrii. Hassan był zszokowany, że dwaj kuzyni, dobrze się uczący w szkole, lubiący wycieczki po lesie i łowienie ryb, dali się zwerbować w Szwecji islamistycznej grupie rebelianckiej. Trzeci kuzyn Hassana był odpowiedzialny za logistykę w terrorystycznej komórce Państwa Islamskiego. Miał libańskie obywatelstwo i mieszkał w Szwecji wiele lat. Zginął w walkach z libańskimi służbami bezpieczeństwa w Trypolisie.